Osada Vidly stála na hranici dvou panství i na hranicí civilizace a hor
Vidly patří k nejsvéráznějším horským osadám Jeseníků. Odpradávna se zde snoubila krása přírody s její drsnou tváří a žít zde není jednoduché ani dnes.
O to pozoruhodnější je, že tato osada byla poprvé v listinách zmíněna už na počátku 19. století a historikové se shodují, že je ještě starší. Setkávalo se zde panství řádu Německých rytířů a vratislavského biskupa.
Byla to obec lesníků a dřevařů, ale také horníků a uhlířů. Byl zde zájezdní hostinec i poustevna, kterou nahradila dnešní dřevěná kaple sv. Hedviky. Nedaleko dodnes vyvěrá železitá kyselka a stále zde můžete potkat zvěř přímo v obci. Turisté sem chodí jen někdy, přitom je to odsud na Praděd sice do kopce, ale nejblíže ze všech obydlených míst.
Vidly je však i osada plná příběhů a i ty se pokusil zmapovat další díl cyklu Přímo z místa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.