Oskar Jellinek: Ze života domácího učitele. Povídka o tom, že chudoba není jen záležitostí peněz
Oskar Jellinek, proslul především emočně vypjatými baladickými novelami zasazenými na Moravu. Tragikomická povídka Ze života domácího učitele je ale příběhem velmi realistickým a vypráví o tom, že chudoba není jen záležitostí ekonomického charakteru.
Oskar Jellinek se narodil v Brně v roce 1886 do židovské rodiny obchodníka s textilem a pozdějšího majitele továrny na ovčí vlnu a radního. Z jihomoravské metropole odešel do Vídně, kde vystudoval práva a kde žil až do roku 1938.
Ve zjitřené politické atmosféře se Jellinek vrací do Brna a v dubnu 1939 společně se ženou Hedwigou a matkou, otec v té době již nebyl naživu, prchá před nacismem do Paříže. Později se usazuje v Los Angeles. Nucený exil Jellineka oloupil o jazyk i o inspiraci, víra, že se jednoho dne vrátí domů, se pomalu vytrácela a Jellinek stále více propadal beznaději. Zemřel na nádor žaludku v říjnu 1949.
Doménou jeho tvorby se staly emočně vypjaté baladické novely, odehrávající se především na Moravě.
Pořad Setkání s literaturou poslouchejte vždy v sobotu od 18:04 ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc. Následně po dobu čtyř týdnů zde na webu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.