Osteoporóza je v podstatě málo kosti v kosti, vysvětluje lékař Pavel Horák z FN Olomouc
Osteoporóza je onemocnění, které postihuje častěji ženy než muže. A nejen ve vyšším věku, týká se i mladší populace, dokonce dětí.
„Věk je totiž pouze jedním z faktorů, které přispívají ke ztrátě kostní hmoty,“ upřesňuje Pavel Horák, přednosta III. interní kliniky. Těmi dalšími jsou dědičnost, nedostatek vápníku, vitaminu D a pohybu, menopauza nebo kouření.
Řídnutí kostí u někoho probíhá velmi pomalu a souvisí se stárnutím. Může jít ale také o rychlou, dramatickou změnu spojenou s jiným onemocněním. Osteoporóza se diagnostikuje pomocí tzv. denzitometrie, což je neinvazivní a rychlé vyšetření. Pacienta nebolí a nezatěžuje.
„Říká se, že osteoporóza je chorobou dětského věku, protože na zdravou kost si zakládáme celý život,“ upozorňuje olomoucký lékař s tím, že kost roste zhruba do věku 25, 30 let a pak už jen pomaličku ubývá.
Říká se, že osteoporóza je chorobou dětského věku.
Pavel Horák, lékař
V mládí a dospívání bychom proto měli pracovat na svých kvalitních kostech - hýbat se a zdravě se stravovat.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.