Ota Pavel: Zlatí úhoři

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ota Pavel

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Zlatí úhoři, to je název jedné z půvabných povídek slavného Oty Pavla, kterou najdeme ve sbírce Jak jsem potkal ryby. Je tedy jasné, že se s autorem vydáme na lov na břehy jeho milované Berounky.

Čte: Zdeněk Buchvaldek
Připravila: Dagmar Jaklová-Oravová
Režie: Zdeněk Hoblík
Natočeno: 1974

Neznáte? Ale ano, znáte. Otto Popper se narodil v červenci roku 1930 rodičům, které známe z jeho povídek. Otec Leo byl obchodním cestujícím a maminku Hermínu popsal autor jako mimořádně silnou a zajímavou ženu, která musela ledacos vydržet a překonat. Otto a jeho bratři Jiří s Hugem měli židovského otce, za války byli Jiří a Hugo společně s tatínkem deportováni do Terezína, odkud se jako zázrakem vrátili živí. Teď už nejspíš všichni vědí, že oním nesporně známým spisovatelem je Ota Pavel, rozhlasový redaktor, novinář, sportovec a taky rybář, čistá a křehká duše, básník dětství, řeky a jemné nostalgie. Jeho knihy patří k tomu nejlepšímu, co se urodilo v české literatuře 20. století.

Ota začal už ve třinácti letech pracovat v kladenských dolech, po válce studoval obchodní akademii, ale v roce 1949 nastoupil na doporučení Arnošta Lustiga do Československého rozhlasu jako sportovní redaktor. To už se Popperovi jmenovali Pavlovi. Povídky s tématy z rodinné historie začal Ota Pavel psát až poté, co byl stižen na olympiádě v Innsbrucku záchvatem maniodepresivní psychózy. Tehdy musel opustit povolání reportéra a začal se věnovat psaní, které fungovalo tak trochu jako autoterapie. V příbězích o tatínkovi a lidech kolem milované Berounky nacházel útěchu.

Debutoval v roce 1964 titulem Dukla mezi mrakodrapy, o tři roky později vyšly povídky se sportovní tematikou Plná bedna šampaňského, osobnosti slavného skokana na lyžích v roce 1974 věnoval neméně slavný literární příběh Pohádka o Raškovi. Největší popularitu Otu Pavlovi přinesla ale Berounka, Zlatí úhoři a desítky autobiograficky laděných povídek.

V každém příběhu dojde k nějaké prohře, ale za onou prohrou se zjevuje něco mnohem důležitějšího než třeba ryba, která uplave. Za každým průšvihem, ponížením, zklamáním či ztroskotáním je sdělení, že člověk v životě za pýchu a marné touhy platí, ale má-li divoké srdce a velkou duši, získává úlovek mnohem důležitější, totiž sebeúctu a životní radost.

Ota Pavel zemřel v pouhých 42 letech. Do té doby vyšly knížky Smrt krásných srnců a Jak jsem potkal ryby a některé povídky se objevily v časopisech. Další nezapomenutelné texty vyšly až po jeho smrti zásluhou editorky Pavlova díla Slávky Kopecké.

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...