Otec Madlenky: „Pomohu i dalším, za které nikdo nebojuje.“ Dárců kostní dřeně přibývají tisíce, dodává šéfka registru

Tisíce lidí si dobrovolně řekli, že zkusí někomu zachránit život, těší otce Madlenky Lukáše Přibyla. Zájem předčil všechna očekávání, říká Marie Kuříková z Registru dárců
Závod dvouleté Madlenky s časem mobilizoval po Česku tisíce lidí, kteří se hlásí k dárcovství kostní dřeně. Zatímco se před odběrnými místy tvoří fronty, ze kterých by mohl vhodný dárce vzejít, šanci na život Madlence dává ještě alternativní léčba. „Když nemůžu teď zrovna pomoci Madlence, tak pomůžu jiným lidem, kteří na to čekají,“ říká její otec Lukáš Přibyl, který vlnu zájmu vyvolal. Kolik dalších potřebných na transplantaci kostní dřeně podle vedoucí registru čeká?
Jak se má holčička?
Lukáš Přibyl: Holčička se má dobře. Holčička netuší naštěstí, co všechno se děje a zůstává dítětem, takže si hrozně ráda hraje a kouká, teď zrovna třeba na holuby.
Vědí ostatní sourozenci Madlenky, co se děje se sestřičkou?
LP: Sourozenci to vědí kompletně. Kvůli tomu, že jsme sami museli jít na odběry v rámci kontroly vhodnosti dárcovství, musel jsem jim všechno vysvětlit – do takových detailů, že jsem se jich ptal, jestli by souhlasili s odběrem a potenciálně dárcovstvím pro sestřičku. Každý měl možnost se vyjádřit.
Čtěte také
Co říkali? Co řekla rodinná rada? Asi nikdo neřekl, že ne.
LP: Kromě toho, že jsme hodinu a půl všichni dohromady brečeli, to bylo opravdu těžké. Vlastně ale byli šťastní za to, že jsem jim to řekl. Řekli, že jdou darovat hned, že by jí dali svou vlastní kost a že udělají všechno.
Marie, obracejí se na vás i děti?
Marie Kuříková: Na nás úplně ne. Asi jsem někde zaznamenala, že i děti by se rády zaregistrovaly, případně se chtějí registrovat celé rodiny, ale není to mezi nepříbuznými dárci možné.
A čekali jste takovou vlnu zájmu?
MK: Vůbec. My jsme zvyklí, že když nějaká rodina zveřejní výzvu, že se hledá dárce, ať už pro dítě nebo pro dospělého, samozřejmě se nám zvýší zájem o vstup do registru. Ale toto se nedá ani spočítat.
Standardně odbavíme během týdne pár dárců, kteří vstupují do registru. Když jsou plánované nábory, tak jsou to desítky až stovky, ale toto jsou tisíce e-mailů, tisíce telefonátů, tisíce dotazů na sítích. Chtěla bych teď říct, že všem moc děkujeme a všechny prosíme o trpělivost, protože nemáme kapacitu na všechno odpovídat, protože kromě toho, že se snažíme všechny zájemce zaregistrovat – je to skvělé a moc děkujeme – tak musíme dělat i naši běžnou práci.
Čtěte také
Fronta na odběry
O kolik se navýšil počet možných dárců ve vašem registru za posledních 14 dní?
MK: Já to nemám úplně spočítané, bohužel pořád omílám čísla za neskutečný pátek a sobotu. Jen za necelé dva dny jsme nabrali 730 dárců, které jsme mohli nabrat. Samozřejmě bylo spousta zájemců, které jsme museli odmítnout z důvodu zdravotního stavu. Včera kolegyně z Jihlavy přivezly 500 až 600 vzorků, což je další čtvrtrok naší práce, za normálních okolností.
Teď nám ze spolupracujících transfúzních stanic začínají chodit kvanta vzorků, které většinou stahujeme každý týden jednou, ale teď jezdí auta každý den a nestíhají. Budou to tisíce. Vloni jsme nabrali 2353 dárců za celý rok. To teď budeme mít za týden.
Lukáši, zjistila jsem, že vy jste v pátek byl v té frontě na IKEMu. Co jste viděl a proč jste tam šel?
LP: Víte, já jsem také úplně nečekal, co způsobí to původní video, které jsem natáčel v pěti minutách v totální rychlosti, když jsem se střídal se ženou. Že to nebude jen o kliknutí na sdílet – že se pak seberou a půjdou. A já jsem chtěl úplně jednoduše poděkovat.
Čtěte také
Na vhodného dárce těch krvetvorných buněk teď čeká asi 42 nemocných s leukémií a dalšími vážnými chorobami. Asi i spousta dětí, ne? Nebo pár dětí kromě Madlenky?
MK: Je to tak, že my evidujeme jen část pacientů z ČR. V tuto chvíli je to 45 lidí, respektive to číslo každý den kolísá, podle toho, kdo už je odtransplantovaný, kdo nám přijde nový a předevčírem to bylo 13, 14 dětí.
Šance Madlenky
Lukáši, nemusíte odpovídat, jestli je to pro vás těžké. Jaké to ale je, když se rodič ze dne na den dozví takovou diagnózu? Já si vůbec neumím představit, co bych v tu chvíli dělala.
Lukáš Přibyl: Na to se nedá připravit. Jaké to je? Prostě máte pocit, že se rozskočíte, že umřete, že jdete něco dělat – ale co? Co s tímto udělat? Já jsem dokonce na začátku doufal, že to bude nějaký omyl výsledku v laborce. Já jsem si opravdu myslel, že tam budou dva dny a pak je pustí. Že to byla anomálie.
Jak je to s Madlenkou teď? Protože čas běží a vy na videu říkáte, jenom vyhodnocení testů trvá 7 dní, někdy deset, když to jde hodně rychle.
LP: To je jen pro rodinu. Jen v úplně akutních případech.
Čtěte také
A má šanci ještě, kromě transplantace, na nějakou jinou léčbu?
Určitě. Všechno se to odehrává v čase. Moje video bylo natočené před dvěma týdny v pátek, takže se tam zase některé věci změnily. Po tom, co jsme zjistili, že nemáme žádného vhodného dárce mezi sebou v rodině, přišli lékaři motolské nemocnice s variantou B, hodně specifickou a unikátní léčbou, která by na 50 % byla schopna dokonce zařídit úplné vyléčení Madlenky, aniž by potřebovala transplantaci kostní dřeně.
Co děláte, když vás přepadne beznaděj?
LP: Třeba odpovídám na spoustu zpráv, abych přišel na jiné myšlenky a viděl, že pořád stojí za to jít dál a pomoci. Když nemůžu teď já pomoci zrovna Madlence, tak pomůžu jiným lidem, kteří na to čekají a za které třeba nemůže nikdo reálně bojovat.
Související
-
Novela transplantačního zákona jde do třetího čtení. Má narovnat podmínky pro dárce kostní dřeně
Zachraňují sice životy, ale přicházejí o peníze. Pokud se u dárců kostní dřeně odběr krvetvorných buněk jakkoliv zkomplikuje, nemají nárok ani na plnou náhradu mzdy.
-
Zájem o darování kostní dřeně klesl na polovinu. V Olomouci vyrazí za novými dárci mobilní tým
V posledních dvou letech výrazně klesl počet zájemců o darování krvetvorných buněk. Ty jsou přitom zásadní například pro lidi s leukémií.
-
Jeden dárce orgánů zachrání až osm životů, říká expert. IKEM chce oslovit víc cizinců žijících v ČR
Dárců orgánů podle pražského IKEMu není dostatek, a to především z řad cizinců, kteří dlouhodobě v Česku žijí. Změnit to má nová komunikační strategie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Generátor náhodných čísel, chorá logika nebo poctivý výpočet? A jak americká cla dopadnou na Česko
-
Výborný: Musíme se soustředit na nákladní vozidla. Hranice kvůli slintavce a kulhavce uzavřít nelze
-
Šachy v diplomacii. Velvyslancem bude Pavlův klíčový úředník, naopak končí bývalý Zemanův poradce
-
Doběhla sama sebe. Le Penová se přesto může stát prezidentkou, plán B nemá