Otevřít okno a zajistit ventilaci, taková je dnešní léčba dutin na ORL

7. prosinec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy nachlazení, rýma, alergie

Léčená rýma je s námi sedm dnů, neléčená týden, říkává se. Vzhledem k riziku následného zánětu dutin je ale lepší se s ní řádně vypořádat. Ti, kdo záněty vedlejších dutin nosních trpí, vědí své: opakovaná antibiotická léčba, bolest, tlak a zalehnutí v hlavě.

K tomu často obavy z kdysi nechvalně rozšířeného zákroku jménem punkce, píchání dutin. „Od punkcí dnes v otorinolaryngologii vesměs upouštíme," vysvětluje doktor Jiří Hoza.

A jak tedy vypadá moderní léčba zánětu dutin? „Předně chceme vytěžit maximum z laboratorního určení vzorků odebraných pacientovi a dále využít výsledků zobrazovacích metod, zejména CT. No a pak lze cílit co nejlepší konzervativní, farmakologickou, antibiotickou léčbu,“ říká lékař.

Antibiotika ale nejsou jedinou možností léčby. „Jindy dokážeme pomoci oním uvolněním dutin, lidově otevřením oken, zajištěním ventilace. Sice operativně, ovšem formou šetrných moderních miniinvazivních zákroků," popisuje primář ORL Jiří Hoza.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.