Pardubické krematorium je výjimečná stavba postavená v rondokubistickém stylu
Pardubické krematorium je národní kulturní památkou. V těchto dnech si připomíná sté výročí své existence. Unikátní stavba na první pohled jako krematorium ani v nejmenším nevypadá. Pestrobarevná budova je dominantou pardubického centrálního hřbitova. A mnozí ji jistě znáte. Stala se totiž místem, kde režisér Juraj Herz natáčel slavný film Spalovač mrtvol s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli.
Budova pardubického krematoria připomíná spíš než dům smutku barevnou chaloupku z pohádky. Rozmanitá fasáda, ochoz se sloupy a dominantní schodiště tvoří velmi výrazný celek. Architekt do své stavby navíc ukryl i řadu symbolů.
Krematorium bylo postaveno podle návrhu architekta Pavla Janáka v rondokubistickém stylu. Budova vznikala v období od srpna 1922 do září 1923. První obřad a kremace se tu uskutečnily 29. září 1923. S celým příběhem pardubického krematoria se nyní můžete seznámit díky venkovní výstavě v areálu Centrálního hřbitova, kterou připravily Služby města Pardubic společně s Východočeským muzeem v Pardubicích.
Světlonoši kdysi skutečně nesli světlo
U paty hlavního schodiště, které má 24 schodů, stejně jako má den hodin, stojí dvě plastiky světlonošů od sochaře Karla Lenharta. Původně jim v pochodních skutečně hořel plamen. Ochoz krematoria směřuje symbolicky na východ a na západ. Přímo ve zdech se pak nachází kolumbárium. Nedávno proběhlo jeho nákladné restaurování, včetně jednotlivých schránek.
Obřadní síň si zachovala svoji historickou podobu. Je přes osm metrů vysoká a její klenba je vymalovaná modrou barvou, s dominantními zlatými slunci a florálními motivy. Původní nápis na oblouku nad katafalkem „Já živ jsem, i vy živi budete“ byl v sedmdesátých letech odstraněn. Původní varhany jsou dosud funkční.
Smuteční obřadní síň je určena pro přibližně osm desítek smutečních hostů, komornější rozloučení se odehrávají v malé obřadní síni. Krematorium, o které se stará akciová společnost Služby města Pardubic, prošlo řadou rekonstrukcí a kremační technologie byly umístěny mimo historický objekt.
Oslavy jubilea
Mimořádnou příležitostí pro veřejnost jsou oslavy letošního stoletého jubilea unikátní stavby, při jehož příležitosti probíhá řada akcí. Kromě stále výstavy v areálu krematoria jsou to například projekce filmu Spalovač mrtvol v obřadní síni nebo Dny otevřených dveří. Jeden z nich se uskuteční ve státní svátek 28. října.
Návštěvníci budou moci nahlédnout do historie a současnosti krematoria při komentovaných prohlídkách, a to jak do historické budovy, tak i části s kremačními technologiemi. Součástí oslav je také vydání speciální edice poštovních známek, připomínajících 100 let krematoria v Pardubicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.