Pásmo Život na pavučině

15. květen 2014

Příběh v dopisech Karla Zemana, totálně nasazeného studenta, který za druhé světové války nuceně pracoval v německém Essenu, připomene na vlnách Českého rozhlasu Olomouc Mezinárodní den studentstva a osudy všech do Německa nedobrovolně odvlečených studentů.

Pásmo s názvem Život na pavučině natočil režisér Tomáš Soldán: „Zima, tvrdá práce a neodbytná přítomnost smrti, vřelé vtipy a uvolněné večery s hudbou. Takové protichůdné zážitky rámovaly každodenní existenci českých, francouzských a dalších studentů v Kruppových filiálkách v německém Essenu. Rok 1942 přinášel totálně nasazeným s každým dnem především jistotu dalšího náletu, snad už posledního. „Když spustí poplach, běžím do přízemí a vyzkouším, jestli Kolínský rozhlas již vysadil, tím totiž sledujeme, jak daleko letci jsou. Pak jdu do krytu, kde už všichni jsou až na starého pána, vše mu déle trvá,“ popisuje essenskou rutinu v jednom ze svých dopisů Karel Zeman, budoucí svitavský a blanenský lékař. Jeho svědectví je jedním z mnoha, přesto dokázal díky svým zprávám osobitým způsobem zachytit neustálý šerosvit essenských lágrů a továren. Zeman se v dopisech psaných rodičům a bratru Jendovi do Olomouce často vyjadřoval s nadějí a s nadhledem, chtěl své blízké ušetřit štěnic a zvracení, krve a sutin, do kterých se krásný Essen postupně propadal. Ani silná nátura však nakonec nedokázala oddálit Zemanovo setkání se smrtí. Bylo to přitom setkání nečekané a až krutě ironické.“

Pořad autorsky připravila absolventka scenáristiky na JAMU, Zemanova vnučka Karolina Opatřilová. V režii Tomáše Soldána se představí Josef Pejchal, Miluše Hradská a Petr Kubes. Poslouchejte v 18,30 hodin.

Spustit audio