Jana|Hezký večer všem. Já dodržuju Dušičky, výzdobu, svíčky a návštěvu. Ale na hřbitov za maminkou chodím kdykoliv mám čas a cestu okolo. Ale jen bych se tak pozastavila nad tím, jak třeba ukazovali v televizi, že se musí hlídat na hřbitovech, aby se tam nekradla výzdoba. Je to smutné, že někdo se "obohatí" tím, že odnese něco ze hřbitova, no to by mi ruce upadly, kdybych to někomu vzala. Tak to je můj názor.
Eva z jižních Čech|Všechny zdravím. Na dlabání dýní si u nás v jižních Čechách ani z dětství, ani z dospělosti nepamatuji. Myslím, že u nás na jihu žádný takový zvyk nebyl. Jiné je to samozřejmě několik posledních let, ale není to nijak zvlášť rozšířené. V naší rodině se dodržují křesťanské zvyky. Na hrob jsem dala výzdobu, žardinku a věnec. Včera jsem ještě stihla dosypat kamínky. Dnes jsem rozsvítila v lucerně lampičku. Na hřbitov v těchto dnech chodí hodně lidí. Mezi křesťanské zvyky patří chodit od 1. do 8. listopadu ke hrobům a modlit se za duše zemřelých, kterým se tím má pomoci dosáhnout nebeského království. Palcem naznačím na desce hrobu křížek. Vzpomínám také na dědečka, který padl ve velké válce, a na strýce, který byl popraven za heydrichiády. V listopadu to bude 10 let, co umřela naše maminka. Všechny zdravím.
Blanka|Dobry vecer,na dušičky chodíme na hroby,mame jich více,ale vzpomínám na naše pozůstalé i několikrát za rok,ne jen na ty dušičky. Haloveen neuznávam,ani Valentýna. Jsem ročník 53 a jsem konzerva. Ale ten pán,jak říkal o té řepě,to jsme také dlabaly jako děti. Mějte se hezky,zdraví Blanka z Přeloučska
Hanka|Dobrý večer všem v NL. Je mi 75 let a nepamatuji se, že by se v J. Čechách dlabaly dýně když jsem chodila do školy. Všem hezký víkend.
Jari|Výběr z Vikupedie Jack of Lantern originál z Irska
“ Jack-o'-lantern je svítilna používaná o svátku Halloween, dnes typicky vyřezaná z dýně a zevnitř osvětlená svíčkou. Původně byla lucerna (angl. „lantern“) vyřezávána z tuřínu, brambor nebo červené řepy a se svítícími uhlíky nebo svíčkou uvnitř. Tyto lucerny představovaly duše zemřelých milovaných bytostí a bývaly umístěny v oknech nebo na verandách, aby vítaly pozůstalé. Také sloužily jako ochrana proti zlým skřítkům.
Je to zábava pro malé děti
Zdraví Jari , jsem rad že děti jsou stařsi a já nemusím vyřezava dyni .Ted děti jsou starší a chodí do baru na Pumpkin liquerr a Pampkin pie
EVA Z LITVÍNOVA|VŠECHNY MOC ZDRAVÍM.JSEM ROČNÍK 56 A V DĚTSTVÍ JSME DLABALI CUKROVOU ŘEPU.NEVÍM,JESTLI TO MĚLO SOUVISLOT.KDYŽ JSME BYLI VĚTŠÍ TAK UŽ NÉ.MOŽNÁ TO BYLO JEN PROTO,ŽE SE ZROVNA SKLÍZELO,NIKDY JSEM O TOM NEPŘEMÝŠLELA PROČ.PROSTĚ JSME SI DĚLALI STRAŠIDLA A DO NICH SVÍČKY.CO SI ALE VYBAVUJI,TAK ABY TO VYDLABANÉ NEPŘIŠLO NAZMAR,TAK Z TOHO BABIČKA VAŘILA SIRUP :D
Milan|Santa Claus, Halloween, sv. Valentyn, den sv. Patrika... Hlavne mlada generace je uplne zblbla a zapomina na nase svatky a tradice a nesmyslne prijima vse americke (anglosaske, keltske). Uz chybi jen den dikuvzdani a den nezavislosti. Moc smutne.
Jana Jirkov|Dobrý posvátný a strašidelný večer:) Zrovna tuhle jsem v rádiu slyšela reportáž, že v Polsku by Halloween nejradši zakázali, že je to pro ně prý oslava Satana! No, Poláci jsou velmi věřící národ, tak pro to takový názor, ale co se týče mě já bych ho tak razantně neodsuzovala, jsem totiž milovnice dekorací, takže já se na Halloween dokážu pěkně kreativně vyřádit, k tomu si pustím nějaký ten horor a strašidelná atmosféra nemá chybu:) Zrovna tak slavím naše české dušičky, pomáhám mamce s dekoracemi na hrob, děláme si je totiž samy. Jinak nevím jestli to někdo už zmínil, ale mamka mi vyprávěla, že za totality v tuto dobu se prý konaly lampionové průvody, které prý byly moc pěkné. Takže za mě se dá na naše blízké vzpomenout jak při našich klasických dušičkách, tak třeba zrovna i při takovém dlabání dýně, souhlasíte se mnou?
Barbora Janeckova|Já mám radši původnější halloween, který navazuje na staré keltské a jiné pohanské tradice. Křesťani přišli a ze všech svátků udělali depresivní aféry - Velikonoce, Haloween (Samhain), jen ty Vánoce jsou jakž takž radostné.
Boženka |Na dlabané dýně se z dob dětských nepamatuji ,ale na dlabané řepy ano. Je mi70 let. Jsem z Orlických hor. Hezký večer.
Jana|Je mě 79 let a pamatuji si že se dlabala řepa krmná které se říkalo buryna
Dan|Kluci vždycky když Halloween skončí tak do té dýně společně načurají. Známej říkal, že se tím utopěj ty zlé duše a ty hodné umějí plavat tak se vrátěj zpátky do své říše mrtvých. Přijde mi to docela dobrý. Tak kluci u nás každej rok pak vždycky čurají do vydlabané dýně, asi jako když čurají na ohníček. Manželce se to ale nelíbí.
Irena|Nic nás nenutí se rozhodovat mezi Halloweenem nebo Dušičkami. Vzhledem k jejich datu můžeme slavit oboje. Respektive dne 31. října můžeme oslavit Halloween, 1. listopadu můžeme jít na mši při svátku Svatých a dne 2. listopadu můžeme jít v tichosti a vzpomínkách na hřbitov. Když půjdeme do historie, tak všechny tyto svátky mají stejný původ a to v Keltském svátku Samhiam. Vychází i ze stejné myšlenky, že je v tyto dny hranice mezi světem živých a mrtvých nejtenčí. Zdravím všechny posluchače, živé i mrtvé! I.
Fanda|Zdravim a upresnuji puvod Helloweenu a napriklad sv. Valentina:Do tradičního evropského svátku Helloween (Keltský) je vlastne evropsky svatek podobne jako jako sv. VALENTÝN
(středověký Řím - Lupercalia (předchůdce sv.Valentýna -Řím)
Hezkou dobrou noc Vas Fanda
Tereza|tak Helowen neslavím je to americký svátek tak dlabání dýně si nechávám do polévky na zimu Helowen do české republiky nepatří krásný podzim všem přeje Tereza ze Strážova od Klatov