Páteční Noční linka: Jak psát kroniky, paměti?

7. srpen 2020

Jak by měly být zaznamenané události, které jsme prožili? Jsou kroniky psané objektivně? Je v nich dost informací, které budou stačit k tomu, aby naši potomci pochopili, jak jsme žili? Co by se podle vás do pamětí obcí, měst psát mělo a co naopak ne? Jsou nějaké zápisky omezené kvůli GDPR?

Má smysl zaznamenat paměti tradičně perem do knihy? Co si myslíte o elektronických kronikách? Píšete vy sami kroniku, jak se to dělá? Máte rodinné nebo osobní paměti? Co si vy sami zapisujete?

„Kdo nezná minulost, nikdy nezvládne budoucnost.” To je citát německého historika 20. století Golo Manna, Winston Churchill zase řekl: „Národ, který zapomene svou minulost, nemá žádnou budoucnost.”

Lidé odjakživa nejdřív kreslili, malovali, různě znázorňovali a později i popisovali to, co prožili. Časem to bylo a je hlavně za účelem zachování povědomí o různých událostech. Jak ale k takovému zapisování přistupovat? Jaká je ta nejobjektivnější cesta?

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.