Pavel Dostál bude mít ode dneška pamětní desku na zdi bývalého DEX klubu v Olomouci

21. srpen 2018

Výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy připomene v Olomouci odhalení pamětní desky dramatikovi a místnímu rodákovi Pavlu Dostálovi. Objeví se na fasádě Domu armády, kde v druhé polovině 60. let fungoval takzvaný DEX klub, centrum svobodného umění, které násilně ukončily právě srpnové události.

„V tu dobu tam přišel Karel Kryl, že si přišel zazpívat. A my jsme se hned naježili, že na zpívání a na písničky jsme tam my dva. Karel vylezl na jeviště – ten stupínek byl opravdu malý, snad jen deset centimetrů, takže byl asi v naší výšce – a zazpíval Pietu a dvě písničky na ženská jména. My jsme srazili kufry a Pavel řekl: Zítra ti udělám program jako režisér. A bylo to jasné. Stejně tak Hana Ulrychová, to byla olomoucká Aretha Franklin,“ vzpomíná na bájná nebo sladká šedesátá léta v olomouckém DEX klubu jeden z jeho členů, hudebník Richard Pogoda.

Začínal tu Jaroslav Hutka, často sem jezdil i Miroslav Horníček. Podle historika a náměstka primátora za ČSSD Pavla Urbáška právě DEX klub sehrál významnou roli v srpnových událostech. „Velmi výrazným představitelem olomoucké kultury byl právě Pavel Dostál. I těmito cestami se připravovalo Pražské jaro tady u nás v Olomouci,“ uvedl.

Pavel Dostál

Srpen 1968 paradoxně nejdřív doslova nakopl aktivity Pavla Dostála. S experimentálním divadlem a tehdejší úspěšnou hrou Výtečníci objeli celou republiku. „Do které jsme dali písničku Komandir, geroj, geroj Čapajev. Vyhodili jsme ji ven a dali jsme tam Běž domů, Ivane. Od Prešova přes Tatry až ke Karlovým Varům jsme odehráli nějakých 60, 80 repríz Výtečníků a bylo to ohromné,“ vzpomíná Richard Pogoda a dodává: „Pavel byl takový červený hadr pro ty bolševiky.“

Šála nemůže chybět

A tak brzy skončil jako topič, skladník a jeřábník. V roce 1990 odstartoval Pavel Dostál svou politickou kariéru. Od roku 1998 až do své smrti byl ministrem kultury. Typický byl svou nedbalou elegancí a hlavně šálou. Ani tu autor nové pamětní desky, sochař Bohumil Teplý nemohl vynechat. „Liboval si v tom, že nosil různé šály, tím byl také známý. Nejenom jako šoumen, což byl v té nudné společnosti poslanců dosti zázrak. A ta šála tam je,“ říká sochař.

Pavel Dostál to bude mít ode dneška jen kousek od svého kamaráda, písničkáře Karla Kryla. Jeho pamětní deska visí na fasádě bývalého DEX klubu už od roku 2004. S nápadem přišel právě Pavel Dostál při výročí sametové revoluce.

autor: bam
Spustit audio

Související