Pavel Novák: Jak jsem zpíval klokanům. Zpěvák v četbě na pokračování vypráví o svém turné u protinožců

17. červenec 2024

Zpěvák Pavel Novák se v polovině 90. let minulého století vypravil na turné k protinožcům. Jakého se mu dostalo přijetí? Mají na novém kontitentě rádi českou hudbu? A jak se žije Čechům v Austrálii? Nejen na tyto otázky vám odpoví četba na pokračování z humoristického cestopisu z roku 1997. Připomeňme si tím nedožité 80. narozeniny legendárního zpěváka, které by oslavil právě v tomto roce.

Rozhlasovou četbu z cestopisu Jak jsem zpíval Klokanům, aneb pivo se točí všude stejně, voda naopak v úpravě Jana Sulovského a v režii Zdenky Tkadlečkové načetl sám autor. Pavel Novák v ní vzpomíná na cestu po Austrálii, kterou absolvoval se svou manželkou Olgou, potkal na ní řadu krajanů a s některými se spřátelil natolik, že dodnes v létě navštěvují na chalupě jeho rodinu.

V textu najdeme svědectví o vřelých setkáních s lidmi, kteří si s sebou za oceán odnesli nahrávky, fotky, ale hlavně vzpomínky na moravského zpěváka, který od dob počátků českého bigbítu a rocku patřil ke špičce naší populární hudby. Pavel Novák vypráví o setkání s exotickou přírodou a australskými zvířaty, popisuje, jak na něj zapůsobila tamní velkoměstská architektura, atmosféra Sydney i život zdejších farmářů a lidí, kteří se tam po odchodu z domova etablovali.

„V interpretaci Pavla Nováka cítíme celou jeho osobnost, lehkost, skromnost, úctu k hostitelům i takovou českost nebo moravskost.
Jan Sulovský, dramaturg

Při koncertech na svém australském turné se doprovázel na kytaru a používal také nahrávku z magnetofonové kazety. Přitom si sám dělal zvukaře a ovládal přehrávač, takže došlo třeba i k docela složité situaci při koncertě ve třetím největším australském městě Brisbane, kde před plným sálem zjistil, že kazeta je na nesprávné straně a během písničky ji musel přetočit a najít pauzu mezi první a druhou nahrávkou. Nakonec vše dobře dopadlo. I tyto s humorem a nadhledem vyprávěné vzpomínky najdeme nejen v knížce, ale i v rozhlasovém zpracování.

„V interpretaci Pavla Nováka cítíme celou jeho osobnost, lehkost, skromnost, úctu k hostitelům i takovou českost nebo moravskost, to všechno je v té nahrávce cítit“, říká redaktor a dramaturg Jan Sulovský.

Ve spolupráci s Městským domem v Přerově připravuje Český rozhlas Olomouc na pondělí 14. října 2024 od 19:30 vzpomínkový koncert na Pavla Nováka, k jeho nedožitým 80. narozeninám.

Režisérka Zdenka Tkadlečková dodává: „Moje práce byla minimální, on totiž Pavel Novák, i když nebyl herec, přišel skvěle připravený.“ Vzpomíná také na optimismus a energii, kterou kolem sebe Pavel Novák šířil i v době, kdy už na tom nebyl zdravotně dobře a musel absolvovat chemoterapie. Tehdy mu prý hodně pomáhaly děti, pro které připravoval řadu pořadů a vystoupení.

Četbu rozdělenou na 24 dílů poslouchejte ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc od 1. července do 8. srpna vždy od pondělí do čtvrtku v čase 11:10. Následně ZDE na webu.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.