Pěší lávka u Nábřežní ulice v Jeseníku je podle poslední revizní kontroly v havarijním stavu. Pokud ji radnice do dvou let neopraví, lidé nejspíš budou muset řeku Bělou přecházet jinde

21. květen 2019

Pěší lávka přes řeku Bělou u Základní školy Nábřežní v Jeseníku je podle posledního posudku v havarijním stavu. Revizní technik městu doporučil, aby ji do dvou let nechalo opravit. Vedení radnice ale plánuje, že by postavila most nový. A dokonce v jiném místě. Vyřešila by tak současně ještě jiný problém.

Přes rameno vedoucího správy místních komunikací u Technických služeb města Jeseník Petra Baršče nahlížím do zprávy z poslední kontroly mostu. „Tady je vypsaný stav jednotlivých věcí a celkové hodnocení, takže z toho všecho vychází, že je v havarijním stavu,“ popisuje vedoucí správy místních komunikací TS Jeseník Petr Baršč.

Před časem provedli znalci i diagnostiku. A městu doporučili lávku do dvou let opravit. Petr Brašč mi pak přímo na ní ukazuje největší závady. „Z boku lávky jdou vidět obnažené výztuhy a praskliny železobetonu.“ dodává Baršč.

Nejvíce trpí podle jeho kolegy, stavebního technika Marka Arabáše nosná konstrukce. Vedení města stav lávky dobře zná. Namísto opravy ale zvažuje, že nechá postavit zcela nový most a na trochu jiném místě. Důvodem je bezpečnost, zejména dětí, zdůrazňuje místostarosta ze sdružení pro Jeseník Václav Urban. „Bočnice mostu brání rozhledu řidičů i chodců, kteří vstupují do vozovky. Úvahy o přemístění lávky jsou, bude záležet na finančních možnostech,“ doplňuje Urban.

Příprava plánu zabere podle místostarosty minimálně dva roky. Pokud by se to doby musela lávka pro chodce uzavřít, zřejmě by radnice zvolila narychlo jiné řešení. A lávku by pouze opravila. Na to by jí stačil necelý milion. Pak už by ale zřejmě k výstavbě nové konstrukce vůbec nedošlo.

autor: aja
Spustit audio