Pěstitelé ovoce se kvůli výraznému ochlazení obávají o úrodu. Rozkvetlé stromy se proto snaží ochránit

18. duben 2024 10:20

Česko zasáhlo výrazné ochlazení. Nízké noční teploty dělají starosti hlavně pěstitelům ovoce. Stromy totiž díky teplému počasí v minulých týdnech vykvetly mnohem dřív než obvykle a mrazy by je mohly poškodit. 

Například sadaři v Libině na Šumpersku je proto ošetřují i speciálním ochranným přípravkem. „Připravujeme se na avizovanou vlnu ochlazení. Budeme aplikovat přípravek na přírodní bázi, která zvedne přirozenou odolnost rostliny a dodá jí aktivní látky,“ uvádí vedoucí libinských sadů Michal Horáček.

Speciální roztok rozptyluje na stromy pomocí ventilátoru zavěšeném za traktorem. „Děláme to ve dvou fázích. V té první dodáme rostlině před mrazem látku, která by jí měla pomoci, druhá aplikace je potom bezprostředně po vlně mrazů,“ dodává Horáček.

Ovocný sad v Libině

Ve střehu musí být pracovníci sadů i v noci. Jakmile teploty začnou klesat, jsou připravení chránit jabloně i pomocí umělé mlhy nebo vířením vzduchu. „Pomocí ventilátorů se v době mrazů víří vzduch a promíchává se teplejší se studeným,“ vysvětluje vedoucí libinských sadů.

Ochrana proti mrazu by podle něj v běžných letech touto dobou nebyla zapotřebí. Letos jsou ale stromy už teď v pozdní fázi kvetení a nízké teploty jsou proto rizikové.

Máme hrušky a jabloně, které rozkvetly o čtyři týdny dřív, než je dlouhodobý průměr.
Pavel Melka, vedoucí sadů v Dětkovicích na Prostějovsku

To že je letos na jaře příroda hodně napřed dělá starost třeba i vedoucímu sadů v Dětkovicích na Prostějovsku Pavlovi Melkovi. „Máme hrušky a jabloně, které rozkvetly o čtyři týdny dřív, než je dlouhodobý průměr,“ zmiňuje Melka.

Jestli a jak výrazně ovocné stromy poškodí, poznají až s odstupem několika dní.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související