Petr Čichoň: Boží rottwailer. Premiéra povídky brněnského básníka a prozaika

19. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Čichoň, brněnský básník, pokřtil v ostravské Fiducii svou knihu Lanovka na Landek

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Povídka Boží rottweiler je paralelním příběhem dvou otců, kteří se ocitli bez rodiny. Andřeje žena s dítětem opustila, Benedikt rezignoval na místo Božího náměstka na zemi. Jejich životy se protínají prostřednictvím listů, které Andřej píše bývalému papeži Benediktu XVI.

Petr Čichoň, básník, spisovatel a hudebník s pruskými kořeny, se narodil v roce 1969 v Ostravě. Tam také odmaturoval a v Brně pak vystudoval architekturu. Pracoval jako redaktor literárních časopisů, nakladatelství Votobia, Host a Vetus Via a od roku 1998 působí ve vlastním architektonickém ateliéru. Ve světě literatury se etabloval jako básník sbírkami Chilia, Villa diabolica, Pruské balady / Preussische Balladen.

Čtou: Vladimír Haser, Jan Ťoupalík
Připravila: Eva Lenartová
Zvukový mistr: Zdeněk Slavotínek
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 19. 6. 2021
Natočeno: 2021

V roce 2011 nabídl čtenářům Slezský román, rozsáhlé prozaické dílo, za které byl nominován na Cenu Josefa Škvoreckého. V centru příběhu stojí vesnice Ludgeřovice, kde autor prožil prvních dvacet let svého života. Podruhé se do hlučínského Slezska s dramatickou historií a nejednoduchou národnostní identitou vrátil Petr Čichoň v knize Lanovka nad Landekem. Jeho nejnovější básnická sbírka dostala název Borderline Frau.

Čichoňovy texty byly přeloženy do angličtiny, němčiny, maďarštiny, ukrajinštiny a polštiny.

  • Víte, že kdybyste si poslechli všechny četby na pokračování a povídky natočené v roce 2020 v Českém rozhlase, zabralo by vám to 24 a půl dne? Celkem jsme jich v loňském roce vyrobili 1645. Podívejte se na další fakta o rozhlasu na webu nasecislahraji.cz.
    Naše čísla hrají... s vámi

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová