Poctivá domácí hovězí polévka
Známé rčení, že polévka je grunt, v případě této polévky platí na 100 %. K chuti přijde zejména v následujících zimních měsících.
Tím, že se v polévce vaří neoloupaná cibule, dává jí nejen výbornou chuť, ale i zlatavou barvu. Neoloupaný česnek docílí toho, že podtrhne masovou chuť polévky, ale na druhé straně polévka není česnekem příliš cítit. Rajčata rozšíří chuťovou paletu a též vylepší barvu.
Suroviny na 8 porcí:
1 kg předního hovězího masa s kostí (oháňka, hrudí, žebro)
4 malé mrkve
1 kořen petržele
2 cherry rajčata
1 menší cibule
1/4středně velkého celeru
2-3 stroužky neoloupaného česneku
10 zrn černého pepře
petrželka
sůl
Maso omyjeme pod tekoucí vodou, vložíme do většího hrnce, zalijeme cca 2 litry vody a dáme vařit. Když voda začne vřít, vytvoří se na povrchu pěna, kterou sesbíráme, aby byla polévka čirá.
Poté, co se pěna přestane tvořit, přidáme celý pepř, oloupanou a očištěnou zeleninu vcelku (celer, mrkev, petržel). Cibuli a česnek neloupeme, jen omyjeme.
Polévku zatím nesolíme, tím docílíme toho, že bude silná, maso i zelenina jí dají pravou chuť, nezkreslenou solí. Solíme až na konci vaření.
Když je maso měkké a odpadá od kosti, polévku přecedíme. Maso obereme a nakrájené ho můžeme vložit do polévky nebo ho použijeme k jinému zpracování (gulášová polévka, hašé apod.). Totéž učiníme i se zeleninou. V případě, že ji nezkonzumujeme v polévce, můžeme ji použít např. do francouzského salátu.
Polévku můžeme zavařit např. vlasovými nudlemi, knedlíčky z jater či máslovými nebo morkovými, rýží, krupkami, kapáním a podobně.
Před podáváním polévku posypeme jemně nakrájenou petrželkou.
Přimlouvám se za to, abyste této poctivé polévce věnovali alespoň 2,5 hodiny.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.