Podmíněnými a peněžitými tresty potrestal soud tři policisty z Přerova, kteří zmanipulovali nehodu

24. říjen 2023 09:20

Případ morálního pochybení tří státních policistů z Přerova v pondělí uzavřel Krajský soud v Olomouci. Podle pravomocného rozsudku měl jeden z nich způsobit dopravní nehodu pod vlivem alkoholu a další dva ho krýt. Senát jim za to udělil podmíněné a peněžité tresty. Hrozilo jim za to až pětileté vězení.

Podle rozsudku se opilý 52letý komisař přerovské kriminálky v listopadu 2021 při výjezdu z kruhového objezdu čelně srazil s protijedoucím autem. Jeho řidič vyvázl s lehkým zraněním. Dva policisté dopravní hlídky, kteří u nehody zasahovali, ale měli vyšetřování zmanipulovat. Viníkovi nehody neprovedli dechovou zkoušku a do protokolu jako řidiče uvedli jako viníka třetí osobu, která se na místě nehody vůbec nenacházela. Popisuje soudkyně Lenka Konrádová.

Čtěte také

„Z laického hlediska můžeme říct, že to je morální pochybení. Důkazní stav je dostačujícím podkladem pro rozhodnutí ve věci, tedy pro rozhodnutí o vině a následného trestu o náhradě škody. Ani ze strany obhajoby nebyly vzneseny další důkazní návrhy a pro krajský soud je to v podstatě dostačující podklad pro rozhodnutí o vině obžalovaných,“ uvedla soudkyně.

Za spáchání přečinů zneužití pravomoci úřední osoby a pomoci k pojistnému podvodu soud Kamilu Jánskému a Michalu Beláčkovi udělil dvouleté podmíněné tresty, zaplatit taky musí způsobenou škodu a pokutu ve výši desítek tisíc korun. Zakázal jim také činnost v bezpečnostních sborech na čtyři roky. Viníka nehody Pavla Hoška, který dokonce zpětně po pojišťovně požadoval vyplacení plnění, pak odsoudil k rok a půl dlouhé podmínce, pokutám a zákazu činnost v bezpečnostních složkách. 

Státní zástupkyně Daniela Komárová byla s rozhodnutím soudu spokojená. „Bylo rozhodnuto podle našeho návrhu, takže to je v podstatě všechno, co k tomu můžu sdělit,“ konstatovala Komárová.

Bylo rozhodnuto podle našeho návrhu.
Státní zástupkyně Daniela Komárová

Ani jeden z obžalovaných do jednací síně nedorazil. Z obhájců se na mikrofon vyjádřil pouze Petr Vavřík, advokát Pavla Hoška. „Musím vše probrat s klientem a poté, co mu bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, tak zaujmeme definitivní stanovisko,“ sdělil Vavřík.

Trojice policistů je už od zahájení trestního stíhání postavená mimo službu. „V tuto chvíli počkáme, až rozhodnutí nabyde právní moci, a pak rozhodneme o dalším postupu,“ uvedl mluvčí olomoucké policie Libor Hejtman.

Rozsudek je pravomocný. Je proti němu možné podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio