Pohankové lívance

15. březen 2015

Pohanka je často užívanou surovinou ve zdravé výživě. Neobsahuje lepek, takže jako jedna z mála obilovin je vhodná pro osoby trpící celiakií. Je významným zdrojem rutinu, který léčí problémy s cévami, hemoroidy i křečovými žilami.

Vhodná je také pro psychicky a fyzicky namáhané osoby. Posiluje imunitu a využívá se i při detoxikaci. Z pohledu makrobiotiky stahuje a vysušuje, proto se doporučuje konzumovat hlavně v zimě, kdy prohřívá organismus.

Suroviny: 50 g celozrnné hladké mouky, 50 g pohankové mouky, 1 vejce, 300 ml polotučného mléka, 8 lžiček olivového oleje

Postup: Prosejte oba druhy mouky do mísy. Ušlehejte vejce s mlékem a postupně do nich zašlehejte mouku, až vznikne hladké řidší těsto. Nechte 20 minut stát a znovu promíchejte.

Zahřejte na pánvi s nepřilnavým dnem lžičku oleje. Když je olej horký, nalijte na něj 2 polévkové lžíce těsta. Smažte 2 minuty, až spodní strana lívance zhnědne, pak lívanec obraťte a osmažte jej z druhé strany. Přendejte ho na talíř a udržujte v teple. Těsto vystačí na 8 lívanců.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.