Pohankové lívance

15. březen 2015

Pohanka je často užívanou surovinou ve zdravé výživě. Neobsahuje lepek, takže jako jedna z mála obilovin je vhodná pro osoby trpící celiakií. Je významným zdrojem rutinu, který léčí problémy s cévami, hemoroidy i křečovými žilami.

Vhodná je také pro psychicky a fyzicky namáhané osoby. Posiluje imunitu a využívá se i při detoxikaci. Z pohledu makrobiotiky stahuje a vysušuje, proto se doporučuje konzumovat hlavně v zimě, kdy prohřívá organismus.

Suroviny: 50 g celozrnné hladké mouky, 50 g pohankové mouky, 1 vejce, 300 ml polotučného mléka, 8 lžiček olivového oleje

Postup: Prosejte oba druhy mouky do mísy. Ušlehejte vejce s mlékem a postupně do nich zašlehejte mouku, až vznikne hladké řidší těsto. Nechte 20 minut stát a znovu promíchejte.

Zahřejte na pánvi s nepřilnavým dnem lžičku oleje. Když je olej horký, nalijte na něj 2 polévkové lžíce těsta. Smažte 2 minuty, až spodní strana lívance zhnědne, pak lívanec obraťte a osmažte jej z druhé strany. Přendejte ho na talíř a udržujte v teple. Těsto vystačí na 8 lívanců.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.