Pohled do historie. Výstava ve Vlastivědném muzeu obsahuje i nejstarší dochovanou fotografii Olomouce

6. únor 2024 11:40

Návštěvníci olomouckého vlastivědného muzea si můžou prohlédnout vzácnou kolekci historických fotografií Olomouce. Na nové výstavě je například poprvé k vidění snímek Merkurovy kašny z poloviny 19. století. Jedná se o nejstarší dochovanou fotografii Olomouce.

Expozici provází i melodie Straussova Cestovatelského valčíku. Ta byla mezi archiváliemi v hudebním seznamu, který zástupci města našli v makovici radniční věže v roce 1961. Byla tam i série čtyř snímků berlínského fotografa Hermanna Haubenreissera z roku 1860.

Na dvou je i dnešní památka UNESCO Sloup Nejsvětější Trojice. „Dále je zde zachycen pohled na Horní náměstí z věže kostela svatého Mořice,“ ukazuje na stěně fotografie ve světlých rámech kurátorka výstavy Hana Jakůbková.

Čtyři snímky berlínského fotografa Hermanna Haubenreissera z roku 1860

Pozoruhodný je i drobný detail. Pózující postava pokrývače na vrcholu věže radnice. Autorem těchto fotografií na objednávku je berlínský fotograf Hermann Haubenreisser.

„S jeho jménem je spojena ještě jedna věc. Začal v roce 1861 inzerovat, že nabízí fotografické vizitky. Byly to takové malé fotografie o rozměru asi 6 x 10 centimetrů. Tyto vizitkové fotografie znamenaly jeden z momentů, který velmi přispěl k velké popularizaci fotografie,“ vysvětluje Jakůbková.

Kurátorka výstavy Hana Jakůbková ukazuje na obrazovce možnost porovnat si podobu míst v Olomouci pomocí historických a současných fotografií

Podnětem k uspořádání celé výstavy byl nález badatele Petra Hoffmana digitalizovaného snímku olomoucké Merkurovy kašny od Jakoba Höflingera pořízená mezi lety 1853 až 54.

„V roce 2022 olomoucký badatel Petr Hoffman našel na internetových stránkách muzea Getty v Los Angeles tento snímek. Je to pohled do dnešní ulice 8. května. Zachycuje v popředí Merkurovu kašnu, která je takto celá zakrytá bedněním. Proto lze určit, že ten snímek vznikl v zimním období, pravděpodobně to bylo mezi lety 1853 až 54, což by letos vycházelo na výročí 170 let,“ dodává Jakůbková.

Pro návštěvníky je v expozici i digitální aplikace v dotykové obrazovce, která nabídne srovnání historických snímků města se současnými fotografiemi. Rozdíl je 170 let. 

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio