Pohled do světa vědy, koncerty i závody koní. Takový bude víkend v Olomouckém kraji

Pevnost poznání

Lidé, kteří tráví svůj čas rádi aktivně, ať už tancem, návštěvou sportovních a společeských událostí nebo kulturou, si určitě vyberou z pestré nabídky akcí, které se o tomto víkendu konají v celém Olomouckém kraji.

Malí i velcí nadšenci světa vědy si přijdou na své, pokud navštíví Univerzitu Palackého. V pátek a v sobotu pořádá Veletrh vědy a výzkumu.

Na oslavu 130. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů zve na zítra Mladeč u Litovle. V 11:00 hodin projde obcí slavnostní průvod k místnímu hřišti, kde proběhnou ukázky historické hasičské techniky nebo taneční vystoupení.

Osmý ročník venkovního festivalu pěveckých sborů se chystá na zítra ve Šternberku. Nádvoří bývalého augustiniánského kláštera ožije od 16:00 hodin zpěvem sboru Šternberk v čele s dirigenty Tomášem Niklem a Lucií Brázdovou. Vystoupí také děti místní umělecké školy nebo sbor Ostravská klika.

Jeden z Čajkovského slavných baletů, Spící krasavice, uvede v neděli Moravské divadlo Olomouc. Baletní pohádka o princezně Auroře začne o půl třetí odpoledne.

Koncert pro Jeseníky nebo Brossmannův festival duchovní hudby. I takový bude víkend na Jesenicku

Vystoupení řady mladých kapel oživí zítra město Jeseník. V areálu Astur začne v 17:00 hodin 8. ročník festivalu Koncert pro Jeseníky. Představí se na něm například alternativní Please The Trees z Tábora nebo havířovští rockeři Ajdontker.

Please The Trees

Na obecní oslavy zve zítra odpoledne obec Mikulovice. Odstartují ve 13:00 hodin pochodem Zlatohorské gardy od místní sokolovny. Hlavní program pak bude probíhat na návsi, kde vystoupí například Dechový orchestr Jeseník a mnoho dalších.

Na další z koncertů Brossmannova festivalu duchovní hudby si můžete zajít v neděli do kostela Navštívení Panny Marie v Bílé Vodě. Od 16:00 hodin zazní klasický zpěv Martiny Juríkové za doprovodu komorního ansámblu.

Pavlíček a Načeva ve Velkých Losinách

Zábavu pro děti i dospělé nabízí ode dneška až do neděle 14. ročník Velkolosinských svatojánských slavností. Sportovní a kulturní program probíhá hned na několika místech. Zítřek nabídne třeba koncert Michala Pavlička a Moniky Načevy, a to od 14:00 hodin v kostele sv. Jana křtitele.

Monika Načeva

Atmosféru závodů koní si můžete vychutnat tento víkend v Lošticích. Zámecký park Žadlovice hostí v sobotu i v neděli 39. ročník Zlaté podkovy. Program začíná vždy v 8 hodin ráno.

Stolečku, prostři se - to je název nové výstavy stolního nádobí a doplňků, která bude k vidění od neděle ve Vlastivědném muzeu Šumperk. Slavnostní vernisáž začíná v 18 hodin. Výstava pak potrvá do 11. září.

Přemýšlíte, kam o víkendu vyrazit na Přerovsku?

V zámku a podzámčí - to je název tradičního folklorního festivalu v Přerově. Zajít si na něj můžete zítra na Horní náměstí, kde ve 14:00 hodin proběhne slavnostní zahájení. Na programu je dětská pěvecká soutěž nebo vystoupení souborů z Moravy, Slezska a Slovenska.

Moderátor večera a herec Tomáš Matonoha

Na hudební večer okořeněný humorem zve zítra hospoda U Olinka ve Lhotce u Přerova. Představí se tu herec Tomáš Matonoha a jeho hudební společníci svůj komorní hudební kabaret. Akce začíná v 19:30.

Masarykovo náměstí v Lipníku nad Bečvou oživí tuto neděli cimbálová muzika. Dopoledne tu v rámci celorepublikové akce Cimbály na ulici vystoupí místní folklorní soubor Okybača.

Ani na Prostějovsku se nebudete nudit

Žádná milovnice módy by si určitě neměla nechat ujít akci Fashion Drink na plumlovském zámku. Módní přehlídky, ukázky dobových kostýmů a také hudební program - to vše je připraveno na zítřejší odpoledne. Akce začíná v 16:00 hodin.

Plumlovský zámek

Na své si zítra přijdou také fanoušci historických vozidel. Na Palackého náměstí v Němčicích na Hané se od 8:00 hodin předvedou automobiloví veteráni. V 10:00 hodin pak společně vyjedou na padesátikilometrovou vyjížďku němčickým mikroregionem.

Dechová hudba ovládne v neděli odpoledne zámecký park v Konici. Vypukne tu 21. ročník Žváčkova festivalu, na kterém vystoupí celá řada dechových kapel. Akce začne slavnostním průvodem od konické školy do parku, a to ve 13:00 hodin.