Pohřebiště ze tří období našli archeologové nedaleko Křelova. V místě, kde vyroste dálnice D35

20. říjen 2023 09:16

Archeologové nedaleko Křelova na Olomoucku objevili v místě budoucí části dálnice D35 důkazy, že oblast před zhruba čtyřmi a půl tisíci lety využívali tehdejší pravěcí lidé jako pohřebiště. V lokalitě totiž našli několik hrobů. Místo k pohřbívání později využili také Keltové a lidé žijící v období Velké Moravy.

Archeologové nedaleko Křelova našli pozůstatky ze třech období

„Tady jsme objevili hroby a tady se objevila krásná celá váza, která je zachovalá,“ ukazuje s rýčem v ruce brigádník archeologického centra Pavel Válek. Obklopují jej jámy, ve kterých archeologové stále pracují. Nedaleko Křelova v místě budoucí další části dálnice D35 objevili během záchranného průzkumu pohřebiště hned z několika období.

„Nejstarší pohřební areál je ze závěrů pozdní doby kamenné zhruba dva a půl tisíce let před naším letopočtem. Máme zde devět kostrových hrobů a dva velké komorové hroby. V nich byli pohřbeni dva muži nějakého význačného postavení. Měli kamenné nástroje, sekerky a keramické nádoby,“ přibližuje archeoložka Vendula Vránová

Nejstarší pohřební areál je ze závěrů pozdní doby kamenné zhruba dva a půl tisíce let před naším letopočtem.
Vendula Vránová, archeoložka

Místo k pohřbívání později využívali také Keltové, a to zhruba ve třetím století před naším letopočtem. „Máme tady sedm jejich žárových hrobů a třetí období je z Velké Moravy, kdy zde máme zachyceny čtyři kostrové pohřby z devátého století,“ dodává Vránová s tím, že oblast ale zřejmě nesloužila jen jako pohřebiště. Nedaleko místa našli archeologové i důkazy osídlení.

Lokalitu po dokončení výzkumu archeologové opět zakryjí. Samotné nálezy se po laboratorní analýze a fotodokumentaci předají Vlastivědnému muzeu v Olomouci. Kromě záchranného výzkumu místo budoucí dálnice ještě předtím prohledali pyrotechnici.

Archeologové nedaleko Křelova našli pozůstatky ze třech období

„Pyrotechnická rizika tady byla význačná, protože v této oblasti probíhaly osvobozovací boje a ještě 8. května (1945), když Křelovem prchaly kolony Němců, tak je sovětské letectvo bombardovalo a spotřebovaly se na to stovky kusů bomb,“ prozrazuje pyrotechnik Jiří Chládek.

V oblasti pyrotechnici našli dělostřelecké střepiny, na nevybuchlou munici ale nenarazili. Samotná výstavba tříkilometrového dálničního obchvatu Olomouce mezi Slavonínem a Křelovem má začít příští rok na jaře. Ředitelství silnic a dálnic doufá, že se díky němu přestanou tvořit dlouhé kolony před kruhovým objezdem v západní části Olomouce. Úsek má začít fungovat v roce 2026 a přijde na zhruba miliardu korun.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio