Politikům chodily na účet statisícové dary od soukromých firem

Nejdříve prostějovský primátor a poté i náměstek olomouckého hejtmana kvůli aféře skončili ve funkcích.

Po prostějovském primátorovi Miroslavu Pišťákovi rezignoval na svou funkci i náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák. Oba sociálnědemokratičtí politici si nechávali od soukromých firem posílat statisíce na volební kampaň. Nařčení z korupce ale odmítají.

„Tato moje osobní záležitost může poškozovat dobré jméno České strany sociálně demokratické Olomouckého kraje, ale i osob v mém okolí, kterých si vážím. Proto jsem se rozhodl k dnešnímu dni rezignovat na všechny veřejné funkce,“ oznámil Alois Mačák svou rezignaci. Předal ji do rukou hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila z ČSSD.

„Jsem přesvědčen, že tato věc nemá známky korupčního jednání,“ uvedl hejtman, zároveň však označil chování svého bývalého náměstka za neetické:

„Pan Mačák byl a pohyboval se ve veřejném prostoru, tak financování soukromou firmou je minimálně neetické. I proto jsem rád, že jako náměstek skončil.“

Mačák je už druhým politikem, kterého aféra s dary stála křeslo. Před ním na svou funkci rezignoval prostějovský primátor Miroslav Pišťák. Jejich jednání považují sociální demokraté za osobní selhání.

„ V případě pana Mačáka a Piščáka bych odmítl jakékoli spojování se Sociální demokracií, neb se jedná výhradně o jejich soukromou aktivitu,“ uvedl krajský šéf strany Jiří Zemánek.

Podle politologa Jakuba Lyska z Univerzity Palackého v Olomouci by přijetí takového daru bylo ospravedlnitelné jen tehdy, pokud by oba politici kandidovali na přímo volenou funkci:

„Ty peníze na volební kampaň nepoužili, podle oficiální výroční zprávy financování ČSSD, takže nikdo neví, na co ty peníze použili. Takže pokud oni to nevysvětlí, tak je tam problém.“

Oceňuje však rezignaci obou politiků: „Na západě je celkem běžné, že politici po takových kauzách odstupují. A proto krok vítám, protože rozhodně přispěl ke zlepšení politické kultury v České republice,“ dodal politolog s tím, že s obdobným případem se v komunální politice dosud nesetkal.