Popáleninové úrazy patří k těm nejhorším, které můžou člověka potkat

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Hana Klosová
0:00
/
0:00

Pokud je popálení rozsáhlé a hluboké, průběh léčby bývá vleklý, velmi bolestivý a pro pacienty spojený s mnoha omezeními. „Nutná bývá mnohdy operační léčba, a to až u 67 % lidí. Pacienti mají trvalé následky v podobě jizev, které je omezují nejen esteticky, ale především funkčně,“ říká Hana Klosová z Oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc.

Popáleniny vznikají např. horkou vodou (opařeniny), horkou parou, kontaktem s horkým topným tělesem nebo plamenem. Pacienti můžou utrpět inhalační trauma při popálení dýchacích cest anebo elektrotrauma, kdy je příčinou popálení elektrický proud.

Popálení prvního stupně je povrchní, na kůži se objeví prosté zarudnutí, které hojí v průběhu několika dnů nekomplikovaně. Při druhém stupni je postižena nejen horní vrstva kůže, ale i škára. Vznikají puchýře, horní vrstva kůže se zvolna odlučuje. „V případě, že jde o postižení hlubší, dá se část případů zhojit neoperační léčbou, ale je-li destrukce závažná, nastupuje nutnost operační léčby,“ doplňuje MUDr. Klosová. Při třetím stupni popálení je kůže zničená v celé její tloušťce.

Vážnější popáleniny bolí méně nebo vůbec, protože je kůže zničená v celé tloušťce, včetně kožních receptorů bolesti. „Na rozdíl od těch povrchních, které bolí pacienty hodně a léčba bolesti je jedno z prvotních a zásadních opatření v časné i dalších fázích po úrazu,“ vysvětluje Hana Klosová.