Poradna E-Bezpečí radí dětem, jak se chovat na internetu. Základem je dobré heslo a dvojfázové ověření

6. září 2023 11:24

Největší audioportál na českém internetu

Dítě u počítače (ilustrační) | Foto: explorerbob, Pixabay, Licence Pixabay, ©

Poradna E-Bezpečí radí dětem, jak se chovat na internetu. Základem je dobré heslo a dvojfázové ověření

I děti se mohou stát objektem vydírání na internetu. Podle expertů z poradny E-Bezpečí při Univerzitě Palackého v Olomouci se často jedná o kyberšikanu, sexting nebo vyhrožování. Důležité je, aby se dítě svěřilo dospělému, rodiči, prarodiči nebo učiteli.

Zabezpečit si svůj účet na internetu je zásadní věc. Ochrana osobních údajů je velmi důležitá, a to například i při seznamování na sítích. „Pokud se podíváme do statistiky poradny projektu E-Bezpečí, tak každý rok zachycujeme stovky případů, kdy nás kontaktují děti, u kterých došlo k tomu, že poskytly svůj materiál, a to zpravidla intimní povahy nějakému cizímu člověku na síti,“ říká Kamil Kopecký, vedoucí poradny E-Bezpečí.

Z počátku to bývají malé částky, ale jakmile to dítě začne platit, tak to vydírání nepřestane.
Kamil Kopecký, vedoucí poradny E-Bezpečí

Kyberšikana se týká samozřejmě i dospělých, ale nejvíce ohrožené jsou děti, které se často stávají cílem vydírání. „Z počátku to bývají malé částky, ale jakmile to dítě začne platit, tak to vydírání nepřestane,“ doplňuje Kopecký.

Poradna E-Bezpečí zaznamenala v posledních letech velký nárůst podvodů, které se dětí týkají. „Děti nakupují virtuální předměty a postavy do počítačových her. Bohužel máme celou řadu případů, kdy se dítě stalo terčem podvodníka, kterému se podařilo získat přístup k účtu dítěte a ten účet prodat někomu jinému,“ zmiňuje Kopecký.

Jak lépe zabezpečit svůj účet?

Podle odborníků je důležité nastavit si dvoufázové ověření účtu a silné heslo. Radu i pomoc, jak se bezpečně pohybovat na internetu, nabízí poradna E-Bezpečí. Je bezplatná a anonymní. Další informace o bezpečném chování na internetu je možno najít na webu E-Bezpečí či na jejich YouTube kanálu.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Autorka textu: Sabina Müllerová