Porodní bába nepoznala rozštěp šourku. Zdena Koubková musela později vrátit všechny medaile, které získala jako žena
7. prosince 1913 se v rodině šafáře velkostatku v Paskově u Ostravy narodilo šesté dítě. Porodní bába rodičům řekla, že je to děvče a tak je také vychovávali. Něco ale nebylo v pořádku.
Když se rodina přestěhovala do Brna, zlákal dospívající Zdenu sport, konkrétně atletika. V devatenácti letech byla Zdena Koubková mistryní Československa, a tak zamířila do Prahy. Plavovlasá dívka hravě porážela všechny soupeřky a brzy se z ní stala hvězda. V roce 1934 dokonce v Londýně zaběhla světový rekord na 800 metrů.
Jenže její neobvyklé výkony a nápadně jinošská postava signalizovaly, že něco není v pořádku. Lída Merlínová o ní napsala: „Běží nádherným mužským půlkařským krokem. Bílé zuby září ve snědé chlapecké tváři. Je velká, nohatá, plochá a útlá.“
Světová rekordmanka byla totiž ve skutečnosti muž, který se narodil s rozštěpem šourku a neznalá porodní bába si genetickou vadu špatně vyložila. Když vyšla pravda najevo, bylo po kariéře. Bývalý atlet vrátil všechny medaile a poháry, v roce 1936 absolvoval plastickou operaci a stal se z něj Zdeněk Koubek. Jeho rekordy byly anulovány.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.