Poslední formíři v Evropě

10. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta
0:00
/
0:00

Starodávní formíři Milan Bartoš a Jaroslav Plucha ze Dvora Králové nad Labem jsou posledními formíři pro modrotisk nejen v České republice, ale i v Evropě. Oba dokáží opravit tradiční formy pro modrotisk, nebo vyrobit podle starobylých postupů nové.

Nyní je jejich řemeslo, které kombinuje řezbářství, kovorytectví a kovotepectví na seznamu UNESCO. Oba pánové se podíleli se na expozici modrotisku v Rentzově muzeu barokního tisku v Kuksu a neobejde se bez nich ani jedna ze dvou posledních modrotiskových dílen u nás. Od ministerstva kultury letos dostali titul Nositel tradice lidového řemesla. V čem tkví zapomenuté řemeslo formířů, zjišťovala Markéta Ševčíková.

autor: Markéta Ševčíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...