Poslední mistři formíři v Evropě jsou ze Dvora Králové

11. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Formíři vytvořili formy pro modrotisk, který oblékli sportovci na olympiádu do Tokia

Formíři bývali v dávné minulosti muži, díky nimž se posouvaly dějiny světové módy a odívání. Právě díky nim totiž bylo možno začít látky potiskovat nejrůznějšími vzory.

Tiskařské techniky se do Evropy šířily z Asie, předevčím z Číny, ale v Evropě se rozvinuly až v 18.století. Formíři, jejichž profese v sobě obsahovala řezbářství, kovorytectví a kovotepectví, žili v těsné symbióze s barvíři a především s výrobci modrotisku, kteří by se bez jejich umu neobešli.

Totéž platí i o dvou posledních formířích v Evropě, kteří žijí ve Dvoře Králové nad Labem: Milanu Bartošovi a Jaroslavu Pluchovi. Za své umění dostali od ministerstva kultury titul „nositelé tradice lidového řemesla“ a právě oni jsou cennými dodavateli a restaurátory forem pro nejstarší modrotiskovou dílnu u nás, která se nachází u Danzingerových v Olešnici na Moravě.

Pro českou výpravu byla olympiáda v Tokiu velmi úspěšná. Češi si odvážejí celkem 11 medailí

Pánové Bartoš a Plucha vytvořili formy pro modrotisk, který oblékli naši sportovci na letošní olympiádě v Japonsku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?