Poslouchejme lékaře, ale i sami sebe, radí psychosomatička Andrea Smržová
Psychosomatika má bio-psycho-sociální základ. K člověku je podle ní potřeba přistupovat jako k celku, neoddělovat tělo a duši. „Není možné nebrat v potaz emoce a vztahy, které nás ovlivňují,“ tvrdí MUDr. Andrea Smržová.
K nejčastějším problémům, které se nedaří léčit klasickou medicínou, ale vy je stále pociťujete, patří chronické bolesti hlavy, břicha, zad a kloubů, únava, nespavost, ekzémy, zažívací potíže nebo bušení srdce a píchání na hrudi. Pomoci může právě psychosomatika.
Před šesti lety prodělal jeden z posluchačů Českého rozhlasu Olomouc embolii plic a následně trombózu. Nechtěl se smířit s tím, že bude do smrti brát léky a nosit punčochy. Obrátil se proto na psychosomatika. „Léky už roky neužívám. Ale je to hodně o hlavě, musíte si to tam správně nastavit. Nenatahujme ruku po tabletě, podívejme se na sebe shora,“ svěřil se ve vysílání.
Souhlasí s ním i MUDr. Smržová z III. interní kliniky nefrologické, revmatologické a endokrinologické Fakultní nemocnice Olomouc. Nesmíme se podle ní snažit všechno vyřešit hned, chce to čas. „Musíme sledovat, jak k nám promlouvají projevy jednotlivých nemoci. Nebagatelizujme, ale zároveň nezveličujme,“ radí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?