Potoky a řeky v Olomouckém kraji vysychají. Můžou za to vysoké teploty a nedostatek srážek

14. červenec 2023 15:14

Moravě hrozí podle meteorologů a vodohospodářů dlouhodobé sucho. Průtoky v řekách jsou na minimech, měřené hodnoty odpovídají číslům ze supersuchých let 2015 a 2018. Vody je míň taky v řece Bečvě v Lipníku nad Bečvou. Korytem protékají dva kubíky za vteřinu, podle vodohospodářů by to měl být minimálně desetinásobek. Nešťastní jsou z toho především rybáři.

Po mostě nad Bečvou v Lipníku jezdí auta, přímo pod ním ale žádný ruch není. Voda z koryta řeky téměř zmizela. Nahradily ji štěrkové pláže. „Poslední roky je to čím dál častěji. Největší extrém, co si vybavím, byl rok 2015, ale určitě ty pláže nebyly takto rozsáhlé,“ říká Jan Hloušek, lipenský hospodář Českého rybářského svazu.

V místech, kde se rybáři standardně brodí při lovu ryb nebo se tam chodí během letních měsíců široká veřejnost koupat, je vody sotva po kotníky a nepříjemně zapáchá. „Momentálně jsme na průtocích, které atakují historicky nejnižší průtoky,“ ukazuje Hloušek. Je to problém nejen z hlediska ryb, ale za mě i z hlediska celého života v řece,“ dodává.

Jinde je situace ještě horší

Vážná je situace i na dalších moravských řekách. „Ještě horší je situace před soutokem Rožnovské a Vsetínské Bečvy, kdy v Rožnovské Bečvě protéká pouhých asi 80 vteřinových litrů. To už jsou tak nízké hodnoty, které se obtížně měří pomocí metod, které provádíme měřením na dálku. Normálně by v tuto chvíli mělo téct asi stokrát více vody,“ prozrazuje Petr Chmelař mluvčí Povodí Moravy.

Vodohospodáři proto doporučili samosprávám a vodoprávním úřadům, aby důsledně kontrolovaly odběry povrchové vody a hlídaly hladiny podzemních vody. V Hranicích a Šternberku už proto zakázali mj. odběr vody z potoků a řek třeba pro zalévání nebo napouštění bazénů.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio