Povinné plošné testování v domovech pro seniory je stresující i pro personál

24. listopad 2020

Stres pro klienty. I tak popisují zástupci některých domovů pro seniory povinné testování na koronavirus. Sociálním zařízením navíc přibyla další povinnost. Do Informačního systému infekčních nemocí musí nově zadávat nejen pozitivně testované, ale všechny výsledky testů. Podle některých je to administrativní zátěž.

Miroslava Ztratilová je vrchní sestra v Domově seniorů František v Náměšti na Hané. Do jejích běžných pracovních povinností se zařadilo i testování na koronavirus. „Časově je to velmi náročné, Na jednoho klienta máme čtvrt hodiny. Tedy máme-li 50 klientů, je to na 5 hodin, když jsme dvě,“ popisuje sestra.

Všech pět desítek klientů a k tomu také zaměstnanci by měli koronavirové testování podstoupit každých pět dní. Podle ředitele domova Luboše Boxana je pro některé klienty časté testování stresující. „Je to nepříjemné a u někoho to může vyvolávat i různé stresy. Reagují na to tím, že testování odmítají,“ přibližuje Boxan. Sociální zařízení s lůžkovou péčí mají k testování ještě nově povinnost navíc. „Sobotním rozhodnutím vlády přibyla nová povinnost a to zveřejňovat všechny informace o testech do zdravotního systému bez ohledu na to, jestli jsou pozitivní nebo negativní. Tedy přibyla další část pro naše zaměstnance,“ popisuje ředitel.

V jednom z největších olomouckých domovů seniorů Pohoda testování provádí zdravotní personál na celkem čtrnácti odděleních. Klienti podle ředitele Jiřího Flodera s vyšetřením problém nemají, v zařízení spíše řeší nedostatek personálu. „Máme problémy s tím, že nám chybí personál. Z 36 se nám stav snížil na 30, které jsou mimo pracovní provoz,“ přiblížil Floder.

V šumperském zařízeních sociálních služeb pro seniory plánují  testování na koronavirus rozšířit. „Provádíme testy pracovníků v přímé péči a testy klientů. Mimo to jsme dokoupili další testy, takže testujeme všechny další pracovníky,“ doplnil ředitel Jiří Gonda. Pro seniory je podle ředitele především náročné odloučení od blízkých.

autor: bas
Spustit audio