Povodí Moravy připravuje úpravy břehů koryta řeky Bečvy v okolí Hranic. Místy bude širší až o 15 metrů. Vzniknout by měl i nový biotop

10. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prostor pro protipovodňová opatření na Hranicku

Už za několik týdnů se řeka Bečva změní v okolí Hranic ve staveniště. Obsadí ji bagry, které rozšíří její koryty. Jde o investici do protipovodňových opatření. Ochránit mají tři nejohroženější obce v této záplavové oblasti řeky. Ústí, Skaličku a Černotín.

„V roce 1997 jsme v místnostech měli 1,83 metru vody. Jak to bylo naposledy, měli jsme deset centimetrů vody v kuchyni. Přesto tu bydlíme stále,“ říká obyvatelka Černotína Dana Kubitová.

Prostor pro protipovodňová opatření na Hranicku

Už v příštím roce by ale rozvodněná Bečva paní Kubitovou a její sousedy ohrožovat neměla. Povodí Moravy totiž v této lokalitě plánuje rozšířit koryto řeky. „Revitalizace bude mít za cíl, zlepšit průběh povodní, tedy bude sloužit jako protipovodňové opatření. Současně s tím vznikne místní biotop, protože tu řeku rozvolníme, uděláme opatření, která umožní přirozený vývoj té řeky. Součástí budou dvě vodní tůně,“ popisuje mluvčí povodí Petr Chmelař.

Prostor pro protipovodňová opatření na Hranicku

Práce by měly začít do měsíce. Nezávislá starostka nedaleké Skaličky Petra Kočnarová to vítá. „Je to velmi dobrý nápad. V součinnosti s cyklostezkou tam mají být rybníčky, bude to velmi příjemné prostředí,“ říká Kočnarová.

Její lidovecký kolega z nedalekého Černotína Jiří Andrýs myslí ale především na bezpečnost. „Pro nás je důležitá úprava koryta řeky, které pojme padesátiletou, možná i víceletou vodu, ta oblast by tak byla ochráněna,“ ríká Andrýs.

Vodohospodáři chtějí protipovodňová opatření na Bečvě budovat dva roky. Náklady mají dosáhnout 300 milionů korun.

autor: kra
Spustit audio