Pozemky pro stavbu leží v Jesenci ladem

21. červenec 2015

Obci se nedaří najít kupce. Ze sedmi parcel je neobsazených šest. Podle místních i realitních makléřů se zkrátka na Konicko zájemci o stavbu domů nehrnou.

Mladí tu nechtějí být, protože tu není obchod, kulturní vyžití. Lidé jezdí dvacet pět - třicet kilometrů do Prostějova,“ myslí si paní Helena, která pracuje v místní hospodě. Její slova potvrzuje i zdejší obyvatelka Marie Koutná: Je tu hodně baráčků, které jsou prázdné, a nikdo je nechce.“

Obec teď řeší, co s pozemky, které před pěti lety nechala upravit pro budoucí stavitele. Zájemci totiž postupně odpadali, až v Jesenci zůstalo ladem zmíněných šest ze sedmi nachystaných parcel.

Starosta obce Jan Kvapil ze sdružení Spokojený Jesenec situaci vysvětluje: „ Než se podařilo zrealizovat zaměření, zbudování některých inženýrských sítí, tak zájem stavebníků ochabl. A v dnešní době šest stavebních míst je volných a není o ně zájem.“

Případné zájemce podle realitních makléřů odrazuje fakt, že z Konicka se hůře cestuje za prací. A v místě samém se zaměstnání špatně hledá. Proto se do stavby nových domů nehrnou.

„Dle mých zkušeností je to Konicko zajímavé spíše pro pořízení nemovitosti za účelem chalupy nebo chaty. Je tu potíž s nedostatkem práce a tato lokalita je docela vzdálená od Prostějova a to dojíždění je pak problém,“ vysvětluje Karel Doležal pracující v jedné z prostějovských realitních kanceláří.

Důvodem je ale podle starosty Jana Kvapila i ekonomická situace mladých rodin. „Mladí nemají odvahu se do stavění nových rodinných domků pustit většinou z finančních důvodů. Ve většině případů nám bylo sděleno, že si na to netroufají,“ dodává s tím, že obec teď pozemky zatím alespoň udržuje a doufá, že časem se přeci jen zájemci o stavbu domů najdou.

autor: tas
Spustit audio