Poznáme projevy postižení tepen nohou od potíží s křečovými žilami?
Aby toho nebylo málo, i dolní končetina může víc nebo míň trpět chronickým ukládáním aterosklerotických plátů, postupným ucpáváním tepen a někdy dokonce až akutním uzávěrem. Souvislost s vysokým cholesterolem, následnou aterosklerózou a možnými potížemi v cévách platí i pro naše nohy. I ony se kvůli menšímu průtoku krve nedokrvují, a následně tedy bolí či unavují.
„Ischemická choroba dolních končetin se týká tepen, tou jsou ony trubky, které vedou krev od srdce do periferie, tedy i do nohou. Vysoký cholesterol, kouření, ale i genetické předpoklady způsobují, že se někomu tepny ucpávají více,“ vysvětluje cévní chirurgyně Jana Janečková, přednostka II. chirurgické kliniky FN Olomouc.
Předstíraný zájem
Mezi cévními odborníky, ale už i mezi laiky a zejména pacienty s ischemií dolních končetin se vžívá pojmenování „nemoc výkladních skříní“. Jde o to, že nedokrvená, ischemická končetina bolí, člověk dostává křeč, jakmile ujde určitou vzdálenost. Ve městech to pak pacienty nutí zastavovat se například u výloh obchodů, primárně ne kvůli zájmu o zboží či výkladová aranžmá. Nohy totiž bolí, člověka mohou brát křeče a nutí ho to odpočívat. Pozor ale na záměnu s nemocnými žilami nohou, to je věc jiná, ve smyslu krevního oběhu přesně „opačná“.
Diabetes ano, otoky, chlad ani brnění spíše ne
„Značná část pacientů s ischemií dolních končetin patří mezi diabetiky,“ doplňuje doc. Janečková. Diabetik sám dnes ovšem bývá diabetologem či praktikem zevrubně informován, že jednou z možných pozdních komplikací cukrovky je právě třeba tzv. diabetická noha, cévní potíže či neuropatie a velká náchylnost ke kožním defektům.
Na rozdíl od žilních potíží (chronické žilní insuficience), tedy od křečových žil, varixů však u postižení tepen nevídáme otoky nebo pocit těžkých nohou. Příčiny brnění, chladu, mrazu či otoků bychom tedy hledali jinde.
Mnohé další o symptomech, o odlišení možných cévních a jiných diagnóz spolu s postupy a možnostmi terapie, řešení tepenné ischemie dolních končetin nabídla odbornice ve vysílání rozhlasové zdravotní poradny – poslechněte si v přiloženém audiu výše.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?