Pozor na rizika spojená s odpalováním zábavní pyrotechniky

28. prosinec 2019

Římské svíce, raketky, fontány, světelné efekty nejrůznějších tvarů. Ohňostroje jsou pro mnohé rodiny už běžnou součástí silvestrovských oslav. Rachejtle je ale často slyšet už teď, mezi vánočními svátky i krátce po nich.

Pulty obchodů plní v těchto dnech velké množství zábavní pyrotechniky. Pár dní před Silvestrem se prodávají asi nejvíc. „Dva, tři dny před silvestrem na to lidi opravdu najíždí a vyprodáme všechno, co máme. Mladší lidé kupují ty levnější, lidé kolem třiceti let, kteří už mají rodiny, kupují ty dražší kompakty a mixy, které dělají pěkné efekty,“ říká vedoucí jednoho z jesenických marketů Tomáš Pírek a přitom ukazuje na barevné krabice.

I když je na každém výrobku návod k bezpečnému odpalu, každý rok dochází kvůli špatné manipulaci s pyrotechnikou k nehodám. Často je podle ohňostrůjce Josefa Vašiny na vině alkohol. „Každý ten člověk, který to chce odpalovat, má na silvestra dvojku v krvi. A každý, kdo to chce odpalovat, nedbá příslušných opatření a ohrožuje nejen sebe, ale i to publikum, které se na to dívá. Vždycky by tam měl zůstat někdo střízlivý. Kolikrát se tady v Jeseníku stalo, že teenageři tím stříleli proti sobě a strašně se tomu smáli, jak to lítá. Když to trefí do oblečení, tak to může oděv propálit, ale když to trefí do odkrytého těla nebo obličeje, tak to udělá strašný masakr,“ popisuje Vašina.

Velmi důležité je, kam lidé výbušné předměty umístí. Například oblíbené kompakty je dobré důkladně zajistit. Doporučení Podle zkušeného ohňostrůjce zní - nejlépe krabici položit na pevnou podložku a ze stran dát cihly.

„Nesmí se to dávat na sníh, protože, jakmile ten kompakt začne střílet, tak na straně, kde střílí se zpětnými rázy zabořuje hlouběji do sněhu a střílí v jiném úhlu,“ uzavírá ohňostrůjce. Za každou nehodou vidí Josef Vašina lidské selhání.

Lidé by měli být při každé detonaci v dostatečně bezpečné vzdálenosti.

autor: aja
Spustit audio