Pracovníci olomouckého Muzea umění připravují virtuální prohlídku katedrály svatého Václava

Virtuální prohlídky s 3D brýlemi byly donedávna jen okrajovou záležitostí. Vládní nařízení kvůli koronaviru ale dočasně zavřela všechny oblíbené atrakce i umělecké galerie a jejich provozovatelé se na to snaží reagovat. Pracovníci olomouckého Muzea umění sáhli právě po virtuální realitě. Nechali si vytvořit 3D prohlídku katedrály svatého Václava. Novinku si už brzy budete moct vyzkoušet.

„Vyvinuli jsme takovou speciální technologii, pomocí které jsme schopni generovat obsah do virtuální reality pomocí speciálního 360° videa. Tak nás napadlo vyzdvihnout olomouckou památku, katedrálu svatého Václava. A udělat to opravdu na světové úrovni,“ vysvětluje spolumajitel firmy Petr Sanetrník. Virtuální prohlídka je podle něj ještě emotivnější než v realitě.

Virtuální realita

„Nemusíte nikam chodit a třeba se podíváte na vrchol té věže a opravdu cítíte závratě, jako byste tam byla. Udělali jsme mutaci do angličtiny pro celý svět. Například turisté z Japonska se budou moct podívat na youtube a projít si katedrálu,“ dodává Sanetrník.

Jedním z patnácti lidí na světě, který má certifikaci na speciální natáčení ve virtuální realitě je Pavel Přecechtěl. „Tím, že se natáčí do 360 °, tak režisér opravdu musí vědět, jak dát kameru a co chci snímat, protože v ten moment se nesnažíte zachytit 2D záběr, nějaký výřez, ale musíte myslet na tu scénu jako celek, prostě 360 prostředí,“ popisuje Přecechtěl.

Epidemie koronaviru ve světě podle Petra Sanetrníka úplně změnila pohled na virtuální technologii. „Firmy po celém světě se v extrémně krátkém čase ocitly v situaci, že musí nějak fungovat online a přes home office. Týká se to i cestovního ruchu. Cestovní ruch teď aktuálně neexistuje, takže se sahá po všech nových technologiích. Je super, že je tady technologie virtuální reality. Myslím si, že to bude mít stále větší důležitost v dobách, kdy si musíme zachovávat nějaký sociální odstup, ale zároveň nějak fungovat, abychom udrželi chod naší ekonomiky,“ přibližuje Sanetrník.

Kromě toho také chtějí 3D videa využít i při školení. Třeba v první pomoci. „Například školy nebo organizace si nakoupí virtuální brýle. Ve virtuální realitě si pustíte video, ve kterém se ocitnete v situaci, můžete si prožít tu emoci, že se někomu něco stalo a vy musíte reagovat, uvidíte tam všechno do detailu. Tímto chceme vrátit něco společnosti, ať to někomu pomůže,“ uzavírá Sametrník.

V plánu tak mají natočit zhruba tři až čtyři videa s touto zdravotnickou tematikou.

autor: bam
Spustit audio