Pracovníci ornitologické stanice přerovského Muzea Komenského mají k dispozici novou moderní budovu

24. květen 2022

Pracovníci ornitologické stanice přerovského Muzea Komenského se dočkali moderní budovy za zhruba 80 milionů korun. Kolaudace ji sice teprve čeká, stěhování sbírek už ale začalo. K přesunu exponátů ornitologové využívají i skleněné atrium, které jejich původní a nové sídlo propojuje.

Ornitolog Martin Vymazal Vytahuje z velkých kovových skříní jednotlivé exponáty, uložené v nich byly desítky let. „Jsme teprve na začátku stěhování. Zatím máme přestěhovanou část vrubozobých, to znamená kachen, velkou část pěvců, brodivé a pár dravců,“ říká Vymazal.

Exponáty je před stěhováním nutné přetřídit. „Vybíráme ptáky do nové expozice, ty nejhezčí dáváme bokem. Zároveň se u toho dělá revize, jestli je všechno tak, jak má být,“ dodává.

Přerovští ornitologové stěhují exponáty do nové budovy

Nový depozitář je vlastně velká klimatizovaná místnost zaplněná velkokapacitními posuvnými regály. „Je to vymyšlené tak, že tady máme opravdu dostatek prostoru. Další sbírky můžeme s klidným svědomím pořizovat, máme je kam dávat,“ těší Josefa Chytila, vedoucího Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově.

Stěhování sbírek z původní budovy bude ornitologům trvat minimálně dva měsíce. Vzápětí se začne s její generální rekonstrukcí a ta potrvá dva roky.

autor: kra
Spustit audio