Prázdniny v olomouckém Moravském divadle využívají k opravám. Pracuje se například na obnově fasády budovy

18. červenec 2023 12:30

Olomoucké Moravské divadlo obsadili o prázdninách dělníci. Využívají volna umělců k opravám. Jejich nejvýraznější a zároveň nejnákladnější součástí je rekonstrukce průčelí divadelní budovy na Horním náměstí. 

„To, co je při rekonstrukci vnějších plášťů důležité, je zjištění rozsahu případného statického poškození. Ukazuje se, že není v tak hrozném stavu, jak se původně zdálo nebo jaké by po těch dlouhých desetiletích mohlo být,“ sdělil primátor města Miroslav Žbánek z hnutí ANO poté, co slezl po obhlídce fasády z lešení.

Ukazuje se, že (vnější plášť) není v tak hrozném stavu, jak se původně zdálo.
Miroslav Žbánek, primátor Olomouce

„Zejména některé pískovcové ornamenty už jsou poškozené a budou vyžadovat rozsáhlejší restaurátorské práce. A ukazuje se, že se s těmi pracemi začalo, když ne po dvanácté, tak těsně před dvanáctou. Otálet s tím by znamenalo další degradaci pláště budovy. Pakliže se neobjeví žádné další skryté vady, neohrozí práce začátek nové divadelní sezony,“ dodal Žbánek.

Lešení na Horním náměstí v Olomouci nebrání pohybu kolemjdoucích. Budova Moravského divadla patří k nejstarším divadelním budovám v Česku.

Budova Moravského divadla Olomouc ze strany na Horním náměstí prochází rekonstrukcí

Co už se v rámci rekonstrukce stihlo na budově opravit? A co je ještě v plánu? I o tom mluvil ředitel divadla David Gerneš. Poslechněte si kompletní reportáž ve výše přiloženém audiu.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související