Předzahrádky v noci ruší obyvatele centra Olomouce. Komise městské části plánuje hluk měřit

25. červenec 2018

Bydlení v centru Olomouce s sebou nese některé nepříjemnosti, například hluk z předzahrádek. I běžná konverzace na ulici před bary a restauracemi v noci ruší obyvatele přilehlých bytů. Protože radnice podle nich na stížnosti nereaguje, plánuje komise městské části, že si zaplatí měření hluku. Výsledky pak předloží úředníkům.

„Když je tam 80 nebo 100 lidí pod okny, tak se to rozléhá. Bohužel město s tím nechce nic dělat. Bydlím vedle diskotéky, kde mi provozovatelé velmi vyšli vstříc a udělali všechna možná protihluková opatření. Ale bohužel ti lidé, kteří stojí venku, obtěžují,“ nešťastně se svěřuje Jana Coufalová. Už si pořídila speciální okna i závěsy. A protože v noci nemůže otevřít okna, taky klimatizaci.

Podobné zkušenosti mají i její sousedé a obyvatelé dalších ulic v centru. Město sice posílá strážníky na častější hlídky, situace se ale podle místních nezlepšila. Komise městské části nakonec rozhodla, že si hluk změří, aby měla v rukách jasné argumenty. „Každý tu míru hlučnosti vnímá jinak a není nad to mít to objektivně zhodnoceno,“ říká předseda komise Zdeněk Černohouz.

Měřiče hluku v bytech i na ulici

Teď hledá vhodnou firmu. Měřiče chce uvnitř bytů i venku umístit po prázdninách. „Řekněme v uzavřené místnosti jeden, dva, někde v otevřeném prostoru, aby to bylo v té Riegrově ulici na dvou, na třech místech. Zkusíme se domluvit s těmi občany, kteří si stěžují, aby to měli instalováno dlouhodobě přímo u sebe v bytě nebo na okně, na parapetu. Nebo s nějakými lidmi, kteří tam mají kanceláře, aby to tam dovolili nainstalovat. Záleží to samozřejmě na penězích. Zatím nemáme rámcově představu, jestli to budou tisíce nebo desetitisíce, nedej bože víc,“ uvedl Černohouz.

Podle výsledků pak bude komise ve spolupráci s městem hledat vhodné řešení. Tomu se radnice podle mluvčí Radky Štědré nebrání. „Ze zkušeností, které máme, vyplývá, že provozovatelé předzahrádek se většinou opravdu snaží problémové hosty usměrňovat, aby si neznemožnili budoucí povolení předzahrádky,“ dodává mluvčí.

Při extrémních hodnotách hluku chce komise městské části podle Černohouze navrhnout omezení provozní doby místních podniků: „Nezbývá než doporučit, aby v některých lokalitách ty provozovny nebyly povoleny déle než do desáté hodiny večerní, co se týká těch předzahrádek.“

Podle Radky Štědré radní při negativních referencích jiných institucí, například policie či památkářů, předzahrádku nemusí povolit. Několik takových případů se už podle ní stalo.

autor: bam
Spustit audio