Přerovští komunisté mají pochybnosti o partnerství s ukrajinským městem Ivano-Frankivsk

2. březen 2020

Spor ohledně partnerství s ukrajinským městem Ivano-Frankivsk řeší politici v Přerově. Někteří zastupitelé za KSČM požadují, aby vedení radnice spolupráci ukončilo. Jako důvod uvádějí účast představitelů ukrajinského města na lednovém pohřbu Michaila Mulika. 

Podle komunistů se jedná o člena divize SS Haličina, která se za druhé světové války podílela na vyvraždění padesáti tisíc Židů či Poláků. Ukrajinská strana ale tvrdí, že Mulik byl národní hrdinou. A že neexistují důkazy, které by svědčily o jeho účasti na zabíjení civilistů.

„Jednoznačně můžeme identifikovat kromě dvou vojáků s puškami důstojníka v uniformě SS. Jednoty SS byly prohlášeny norimberským tribunálem po druhé světové válce za zločineckou organizaci,“ říká přerovský historik Petr Sehnálek, se kterým díváme na fotografie, které doplňují internetové články o pohřbu Michaila Mulika. První je ze smuteční síně, druhá ze hřbitova. „Tady vidíme, že příslušníci v německých vojenských uniformách se loučí se zesnulým čestnou salvou,“ dodává historik.

Josefu Neklovi, komunistickému zastupiteli Přerova se nelíbí, že se pohřbu Michaila Mulika zúčastnili přední zástupci jejich partnerského města. „To byl člověk, který působil v jednotce SS Haličina. Tahle jednotka má za sebou prakticky vyvraždění padesáti tisíc židů, Poláků a dalších národností, které tam žily, zejména Bělorusů atd.,“ přibližuje Nekl.

Mluvčí ukrajinského města Ivano-Frankovsk Uliana Basarab tvrdí, že neexistují žádné důkazy o tom, že by se Mulik účastnil zabíjení civilistů. Primátor Přerova Petr Měřínský z hnutí ANO chce se svým ukrajinským protějškem dále spolupracovat. „Není dobré si to nenechat vysvětlit, proč představetelé našeho partnerského města utívají takovéto lidi,“ reaguje na to zastupitel Nekl. Primátor Měřínský proto plánuje v květnu pracovní návštěvu Ivano-Frankovska.

„To už je záležitost politická, aby si to představitelé obou měst vyjasnili. Nicméně my tady v Přerově máme zkušenost s německými válečnými zločiny,“ míní historik Petr Sehnálek. Přerov v současnosti spolupracuje se sedmi partnerskými městy. Kromě Ukrajiny jsou také z Polska, Slovenska, Holandska a  Černé Hory.

autor: kra
Spustit audio