Přetížené kamiony ničí silnice. Kraj hodlá instalovat skryté silniční váhy, vhodná místa určí studie

23. leden 2019

Váhy zabudované přímo ve vozovce plánuje rozmístit po Olomouckém kraji jeho vedení. Plán zdůvodňuje tím, že po silnicích v regionu jezdí vysoký počet přetížených kamionů. Vhodná místa k umístění vah vytipuje studie, kterou si hejtmanství nechá zpracovat.

Policie kontroluje váhu kamionů projíždějících pro silnících v Olomouckém kraji pravidelně. V minulém roce třetina z nich překročila povolený limit. „Za minulý rok jsme udělali 466 kontol, kdy 131 vozidel bylo převáženo a z toho 62 vozidel bylo se zákazem jízdy, to znamená, že nesměli dál pokračovat bez toho, aby napravili ten limit,“ potvrdil vrchní inspektor dálničního oddělení Kocourovec Radomír Vepřík, kde zatím k měření používají 3 mobilní váhy.

„Přijedeme na stanoviště, jsme tam třeba celý den a provádíme kontrolní vážení vozidel, které si stahujeme z komunikací v okruhu 16 kilometrů,“ dodává inspektor.

Olomoucký kraj plánuje pořídit takzvané vyskorychlostní váhy, ty jsou zabudovány přímo ve vozovce a rovnou projíždějící kamiony zváží. „To je systém trvale zabudovaný v tělese vozovky. Umí zaznamenávat registrační značky vozidel podobně jako mýtné brány. Neřeší se to na místě, automaticky se to sestavuje do databáze a úředník s tím pracuje a vyzývá k zaplacení pokuty, pokud dojde k porušení,“ přibližuje náměstek hejtmana Jan Zahradníček z hnutí ANO. Kolik vah kraj nakoupí a na jaká místa je umístí podle něj vyplyne ze zadané studie. Jasno by mělo být koncem letošního roku.

„Náš cíl je, aby nejezdila přetížená vozidla po Olomouckém kraji, protože dáváme ročně přes 1,2 miliardy korun do oprav silnic druhých a třetích tříd a pak nám je někdo zničí tím, že jezdí přetíženým vozidlem," uzavírá hejtman Ladislav Okleštěk z hnutí ANO. 

autor: tas
Spustit audio