Při explozi rodinného domu v Otinovsi na Prostějovsku zemřel jeden člověk

21. září 2023 15:13

Při explozi rodinného domu v Otinovsi na Prostějovsku ve čtvrtek krátce po poledni zemřel jeden člověk. Objekt patří firmě obchodující se zábavní pyrotechnikou. 

Silný výbuch poškodil střechy několika okolních domů. ČTK to řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahuje zdravotnická záchranná služba, hasiči a policisté. Kvůli explozi je neprůjezdný silniční průtah obcí.

Do Otinovsi po oznámení výbuchu přijelo osm jednotek hasičů. „Likvidují také požár střešní konstrukce a přístaveb,“ uvedl Hošák. Hasiči pomocí dronu zkontrolují stav střech v okolí výbuchu. Záchranná zdravotnická služba komunikuje s obyvateli v okolí. „Některé osoby z preventivních důvodů prošly kontrolou zdravotníků na místě,“ uvedl Hošák.

Ředitelka Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Andrea Rakovičová ČTK řekla, že výbuch v Otinovsi byl nahlášen ve 12:16. Na místo vyrazila sanitka a preventivně také vrtulník letecké záchranné služby. „Poté, co nám hasiči umožnili vstup na místo, nalezla posádka ohořelé tělo, které už vykazovalo jisté známky smrti. Bylo nalezeno zhruba 20 metrů od pravděpodobného místa výbuchu,“ uvedla Rakovičová, podle které pohlaví a identitu zemřelé osoby určí pitva.

Další zranění z místa výbuchu hlášena nejsou, sanitka ale zůstala na místě. „Terén se dál prohledává a zjišťuje se, jestli se problém nemůže týkat dalších osob. Nikdo další v naší péči ale zatím neskončil, řekla Rakovičová.

Příčinou výbuchů v obytných domech bývá většinou plyn, někdy pyrotechnika nebo munice. V posledních letech v Česku vybuchlo několik domů. Loni v červenci to bylo například v Olšanech u Prostějova. Řadový patrový dům tam detonace zbořila a zasáhla i další dva domy, výbuch měl jednu oběť. Šlo o majitele, který podle vyšetřování výbuch způsobil úmyslně. V dubnu loňského roku explodoval dům v Loučce na Vsetínsku, v sutinách byli čtyři mrtví lidé. Těžké zranění utrpěl muž, který byl později obviněn z vraždy.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Zdroj: ČTK

Spustit audio