Při ukončování pracovního poměru si dejte pozor na nevýhodné dohody
Lidé věří, že s nimi zaměstnavatelé mají dobré úmysly. „Často to tak bohužel nebývá,“ upozorňuje advokát Jakub Oliva.
Výpověď je jednostranný právní úkon. „Je to něco, co může zaměstnanec nebo zaměstnavatel učinit bez souhlasu druhé strany,“ vysvětluje olomoucký právník. Zatímco zaměstnavatel musí uvést důvod, zaměstnanec nemusí. Výpověď se podává vždy písemně. „Když někdo mezi dveřmi řekne: zítra už nechoď – to opravdu nestačí,“ dodává Jakub Oliva.
Pokud s výpovědí nesouhlasíme, můžeme se obrátit na soud a podat žalobu na neplatnost. V takovém případě platí tzv. právní fikce, což znamená, že pracovní poměr nekončí, ale prodlužuje se do doby, než soud rozhodne. Zaměstnanec může buď dále pracovat, nebo v případě, že s tím zaměstnavatel nesouhlasí, zůstat doma. „Pokud u soudu uspěje, žádá zpětně náhradu své mzdy,“ doplňuje právník.
Dohoda je dvoustranné právní jednání, které musí odsouhlasit jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. „Pamatujte, že se nemusíte rozhodovat okamžitě. Vezměte si čas na rozmyšlenou, poraďte se s právníkem. Musíte přesně vědět, co podepíšete a jaké to pro vás bude mít důsledky do budoucna,“ radí Jakub Oliva.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.