Při záchranném průzkumu objevili archeologové na Helfštýně pozůstatky gotické kanalizace

13. červenec 2018

Archeologové na Helfštýně odkryli část důmyslného kanalizačního systému z 15. století. Narazili na něj náhodou při záchranném průzkumu palácového nádvoří. Historický kanál prochází obvodovou zdí hradeb a ústí do hradního příkopu.

„Základ toho kanálu je tvořen takovými velkými obdélnými plochými deskami lomového kamene a tvořily ho dvě stěny zděné z lomového kamene pojeného vápennou maltou,“ popisuje vedoucí výzkumu, archeolog Zdeněk Schenk a v zákopu ukazuje na ještě dnes výborně zachovaný kamenný žlab.

Kanál vede více než dva metry širokou kamennou hradbou a ústí u paty renesančního paláce. Je to jen malá část z pozdně gotického kanalizačního systému, který na Helfštýně nechal koncem 15. století vybudovat Vilém z Pernštejna. „Můžeme si povšimnout, že má dno kanálu patřičný spád, tak aby veškerá dešťová nebo splašková voda z prostoru odtékala,“ dodává Schenk.

Přímo v odvodňovacím kanále archeologové našli i několik stříbrných mincí. Ležely tam stovky let. Cení si ale především glazované kachle s reliéfem jezdce na koni. „Je to doslova unikátní nález. Můžeme si povšimnout opravdu velice detailního propracování výstroje koně i jezdce. Když se podíváme do tváře, tak vidíme znázorněné oči, nos i ústa, a zároveň je patrný i účes toho jezdce,“ ukazuje Zdeněk Schenk.

S výzkumem teď archeologům pomáhají i jejich kolegové z celé Moravy, mezi nimi i památkář Radim Vrla. „Máme tady obrovskou příležitost při těchto pracích možná najít ty poslední nedotčené situace, které nám mohou vydat obrovské množství cenných a netušených detailů, včetně získávání informací o přepychovém vybavení interiérů hradu v době, kdy opravdu byl v té největší slávě,“ říká.

Archeologové mají od začátku roku na Helfštýně na kontě stovky nálezů. Ty nejzajímavější chtějí vystavit v nově zrekonstruovaných prostorách renesančního paláce.

autor: kra
Spustit audio