Přibývá pacientů, kteří trpí bolestmi zad

27. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eliška Vlachová
0:00
/
0:00

Nárůst pacientů, které trápí akutní i chronické potíže v oblasti páteře, zaznamenali i ve šternberské nemocnici. Mnohdy jde o lidi, kteří trávili poslední měsíce doma na home-office a studenty po distanční výuce. „Nesprávně sedíme u počítačů, nebo doma nemáme dobré pracovní podmínky,“ vysvětluje tamní fyzioterapeutka Eliška Vlachová.

Vyšetření začíná už při příchodu pacienta. „Díváme se, jak jde, jak dělá všechny pohyby,“ vysvětluje. Odebere se anamnéza, sleduje se, jak se pacient svléká, protože ho odborníci musejí vidět ve spodním prádle. A pak následuje vyšetření.

Bolesti zad se odvíjejí od toho, co člověk dělá. Jestli např. pracuje v kanceláři nebo je těžce manuálně pracující. „Každý z nich zatěžuje jinou zádovou partii, horníci jsou třeba často v předklonu, lidé při sedavém zaměstnání mívají problémy s krční páteří,“ popisuje Eliška Vlachová.

Na zádech se podepisuje i náš věk, fyzická zdatnost, nadváha nebo obezita, stres, nejrůznější špatné návyky, třeba přehazování nohy přes nohu, případně jednostranně zaměřené sportovní aktivity.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.