Případ vraždy v Břuchotíně, který chtěla Státní bezpečnost zamést pod koberec, znovu ožívá

5. březen 2018

Vražda, o které se nesmělo mluvit. Vrahem byl totiž zběh sovětské armády. Tragický příběh ze začátku 80. let z Olomoucka ožívá v pětidílné dramatizaci Jana Sulovského v cyklu regionálních stanic Českého rozhlasu Kriminální případy Čech, Moravy a Slezska.

Bylo 3. dubna roku 1981. Devatenáctiletý voják sovětské armády právě utekl od svého útvaru. V Břuchotíně u Olomouce chtěl vykrást domek, tam ho ale překvapila devětadvacetiletá žena. Voják jí ubil kladivem, stejně jako její dvě děti – čtyřletého Tomáška a šestiletou Pavlínku.

Případ řešili olomoučtí kriminalisté, velký zájem na něm ale měla i Státní bezpečnost. Nešlo jí o vyšetření případu a potrestání vraha, ale o to, aby se o případu nevědělo. A aby se pohřeb obětí nezměnil v protest proti „dočasnému“ pobytu sovětských vojáků v Československu.

Pětidílnou dramatizaci napsal pro Český rozhlas s použitím knihy Ivo Pejčocha a Prokopa Tomka Černá kniha sovětské okupace Jan Sulovský. Účinkovali Dita Vojnarová, Václav Bahník a Michal Przebinda. Režii měl Tomáš Soldán. Technická spolupráce Zdeněk Prchlík. Pořad byl natočen Tvůrčí skupinou Drama a literatura v Českém rozhlase Olomouc.

Kriminální případy Čech, Moravy a Slezska – to je název nového seriálu, který od 5. března přinesou ve svém večerním vysílání regionální stanice Českého rozhlasu. Dramatizace skutečných případů vycházející z policejních spisů představí zajímavé kauzy z celé republiky. Zatím je vybráno 40 případů. Každý z nich vzniká jako pětidílný seriál, který posluchači regionálních stanic uslyší vždy od pondělí do pátku v půl desáté večer. Jednotlivé případy se připravují a natáčejí v regionálních studiích Českého rozhlasu, představují se v nich i herci tamních divadel. Všechny díly po odvysílání zůstanou k poslechu na internetu, na stránkách regiony.rozhlas.cz.

autoři: tsp , mid
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.