Problémy řeším pravidlem pěti minut, říká moderátor Karel Voříšek
Vloni oslavil hned tři výročí a s Janem Přeučilem vydal knihu Nebát se mluvit. Platí za vždy pozitivně naladěného člověka. Umí se vůbec někdy rozčílit?
„Je spousta věcí, které mě rozčilují. Nechci být silnější a pejorativnější, jsem spíš ten typ, který si to nechává v sobě, což je chyba. Měl bych to ze sebe vyřvat, dostat tu emoci ven, aby mě to vnitřně duševně i zdravotně neničilo. To se učím, tak se těšte,“ usmívá se Karel Voříšek.
V soužití s partnerem mají osvědčenou techniku. „Říkáme si všechno na rovinu. Ono je to někdy těžší. Ale dodržujeme základní pravidlo pěti minut. To je doba, po kterou spolu nepromluvíme. I po ostré hádce nebo ostré výměně názorů. A ono to funguje,“ prozrazuje oblíbený moderátor. „Obecně mám pocit, že hádky znepříjemňují život. Ale třeba někdo má hádky rád,“ krčí rameny.
S partnerem vloni oslavili dvacet let, on sám oslavil šedesáté narozeniny. „Zároveň jsem slavil deset let na Primě a příští rok to bude čtyřicet let, co jsem začal pracovat před televizní kamerou.“
Nebát se mluvit
Napsal pět knih a pořádá motivační přednášky a semináře. „Baví mě kontaktní akce, moderování s publikem. Mám přednášky na téma Štěstí se dá naučit a Žij teď.“
Poslední knihu napsal s hercem a rétorem Janem Přeučilem a nese titul Nebát se mluvit aneb Jak vystupovat před lidmi bez trémy a obav. „My se známe dlouho, jsme velcí přátelé. V knize vedeme rozhovory, dáváme rady ze života a hlavně různé triky a fígle, jak na tu trému. Je tam i spousta cvičení, ale vedeme čtenáře cestou vlastního pochopení sebe sama. Aby nás slepě nekopírovali, ale aby přemýšleli o tom, co oni by mohli udělat sami pro sebe.“
Podle něj je základem mít se rád. „Když člověk nemiluje sám sebe, jak může milovat ty okolo? Když není přesvědčivý a upřímný sám k sobě, jak může být přesvědčivý k ostatním? To fakt nejde. Takže člověk si napřed musí udělat pořádek sám v sobě. Jsme tím, o čem přemýšlíme, že jsme.“
Často se lidi trápí tím, co si o nich myslí druzí. „Nedokážou projevit svůj názor, stydí se za něj. To je i podle psychologů cesta do pekel. Svět je přitom plný kopií. Proč nebýt originálem? Originály vyhrávají, ale většina z nás se dobrovolně stává kopiemi. Proč? No, asi abychom to měli jednodušší. Zalezeme do ulity a raději nevyčníváme.“
Býval také takový? Která kniha mu pootočila myšlení? Už mnoho let moderuje soutěž Muž roku. Přihlásil by se do takové soutěže, kdyby byl mladší? Je slavící typ? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.