Prodloužili mi řidičák do roku 2028, to mi bude rovných sto, raduje se Ladislav Čechák

Celý život Ladislav Čechák pracoval ve školství. „Nedávno jsem se potkal se svým bývalým žákem z Krčmaně, je mu 79 let. Poznal mě,“ říká nezdolný devadesátník.

Na každé své učitelské štaci zakládal sbory, razí totiž heslo, že zpěvem se mládne. Proto taky stále jezdí na zkoušky Týnečáků. Souboru, který společně s manželkou založili ve Velkém Týnci a se kterým procestovali pořádný kus světa. „Na začátku jsme vůbec neměli kroje, museli jsme si je půjčit a učit se je oblékat a starat se o ně. Taky jsme dali dohromady zpěvník čuháckých písniček,“ vzpomíná a přitom si hned jednu z písní zanotuje.

„Velký Týnec je moje druhá rodná vesnička. První je Majetín, kde jsem se narodil a kde mám o dva roky mladšího bratra a o pět let mladší sestru. Všichni jsme čilí. Jako já držím tady sbor, tak on v Majetíně fotbal,“ říká stále dobře naladěný Ladislav Čechák.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.