Profesor Petr Husa: Každý přímý kontakt s někým jiným je riziko, ale on je celý život určité riziko
Specializací profesora MUDr. Petra Husy jsou infekční nemoci. „Na Kliniku infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno jsem nastoupil v roce 1985 a dnes zde točím už 36. rok.“ Přednostou této kliniky je od roku 2004.
Petr Husa se ve své profesi věnuje hlavně diagnostice a možnostem léčby hepatitid, ale i jeho pracovní život ovládla pandemie covid-19. Domnívá se, že její nejhorší část je už za námi. „Doufám, že končí dramatická část té pandemie. Jak ale slyšíme zprávy z Asie, je jasné, že se bude vracet ještě několik let. Já jsem byl vždy optimista a věřím, že ty velké vlny už se neobjeví, ale v létě nebo na podzim nějakou menší vlnku čekat můžeme.“
Přes celoživotní zkušenosti s infekčními chorobami ani Petr Husa podobnou pandemii neočekával. „Covid je sice infekční choroba, ale není typická. S ničím takovým jsme se ještě nesetkali. Čekal jsem desítky let na velkou epidemii chřipky, která bude odolná vůči očkovacím látkám, ale že přijde taková epidemie respirační choroby, to mě opravdu nenapadlo. Když probíhaly běžné epidemie chřipky, tak u nás byla hospitalizována jenom malá část lidí, ale to, co se dělo teď, bylo něco neočekávaného a hrozného.“
Metody léčby a diagnostiky covidu se velmi zlepšily, ale bohužel ani po více než roce na něj neexistuje žádný kauzální lék. Jeho výzkum a vývoj je totiž mnohem složitější než u vakcín. „Je lepší udělat vakcínu, protože podobné viry se tady objevily, například SARS nebo MERS a celá řada věcí už byla rozpracována, včetně technologie mRNA. Rychlost výroby vakcín mě ale stejně překvapila. Když jsem vloni slyšel, že budou do konce roku u nás, tak jsem tomu nevěřil,“ vysvětluje lékař a dodává: „Vývoj léku na virové onemocnění je daleko složitější problém, jsou to roky a roky výzkumů.“
Vyhýbat se očkování je zbabělé
Profesor Husa se domnívá, že všechny vyrobené vakcíny proti covidu jsou velice účinné a je škoda, že některé z nich mají negativní reklamu, kterou podpořily svými reakcemi i vlády několika zemí. Jediným účinným prostředkem, který může pandemii omezit, je podle něj právě očkování. „Na otázku, zda se máme nechat očkovat, odpovídám jednoznačně ano. Pokud vakcína existuje a někteří lidé si hledají důvody, proč se nenechají očkovat, tak je to nezodpovědný a zbabělý přístup. Všechna jiná opatření jsou druhotná. Jenom očkování je schopné dostat epidemii pod kontrolu.“
Přiznává ale, že opatření, jako například omezení kontaktů a důkladná hygiena pomohla nejenom v boji proti epidemii covidu. „Podle hlášení, která máme, všech významných infekčních chorob výrazně ubylo. Samozřejmě, pokud lidé nepřijdou do kontaktu s nakaženým, tak se riziko přenosu infekce velmi snižuje. Každý přímý kontakt s někým jiným je riziko, ale on je celý život určité riziko. Jsem především hepatolog a u všech typů virových hepatitid došlo za poslední rok k takovému poklesu, že je to až neuvěřitelné.“
V čem je síla českého zdravotnictví
Uplynulý rok sice přinesl profesoru Husovi mnoho těžkostí, ale strach, že lékaři a nemocnice náročnou situaci nezvládnou, neměl. „Nechci si hrát na hrdinu, ale tuto obavu jsem nikdy neměl. U nás, na infekčním, se počet lůžek od roku 1989 snížil na jednu čtvrtinu, ale přesto byl dostačující na to, aby se první vlna vstřebala. Ukázalo se, že naše zdravotnictví je schopno zmobilizovat obrovské rezervy. V naší nemocnici byl systém stále propracovanější a propracovanější. Nakonec už vše probíhalo automaticky. Vůbec jsme neuvažovali třeba o tom, že bychom museli pacienty posílat do jiných států.“
V závěru pořadu Xaver a host Petr Husa všem svým kolegům za zvládání náročného období poděkoval: „Velké poděkování je určeno pro všechny mé spolupracovníky, lékaře a sestry, kteří jsou v denním kontaktu s pacienty. Všechno zvládají bravurně a profesionálně.“
Doporučuje profesor Husa letos dovolenou v zahraničí? A trvá na tom, aby byli cestovatelé očkováni? Poslechněte si v záznamu celého pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka