Prohlédněte si největší moravský rybník z výšky. Můžete u něj spatřit i orla mořského
Soustava čtyř Lednických rybníků na jihu Moravy patří mezi nejvýznamnější ornitologické lokality v České republice. Pozorovat místní ptactvo je přitom velmi snadné. Ochránci přírody vybudovali na březích těchto rybníků na Břeclavsku už čtyři speciální ptačí pozorovatelny.
Dřevěné boudy podobné velkým mysliveckým posedům vyrostly i u největšího moravského rybníku Nesyt. Ornitologům i běžným turistům poskytují fantastický rozhled, přestože nejsou nijak zvlášť vysoké. „Stačí, když se pozorovatel dostane nad úroveň pobřežního rákosí a dohlédne na hladinu rybníka,“ popsal Přemysl Heralt z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Jedna z dřevěných pozorovatelen je dokonce bezbariérová. Na vyhlídkové místo se tak dostanou i vozíčkáři anebo rodiče s dětmi v kočárku. Ani cesta na vrchol ostatních pozorovatelen nevyžaduje žádné větší fyzické úsilí. K většině z nich je však nutné dojít pěšky anebo přijet na kole. Ostatně kolem vedou značené cyklistické trasy.
Kdo chce vidět ptáky, nepotřebuje dalekohled
Aby se návštěvníci pozorovatelen lépe zorientovali mezi ptačími obyvateli rybníka, jsou některá pozorovací místa osazena vysvětlujícími tabulemi s obrázky. Nechybí ani vyobrazení orla mořského. „Není tu sice k vidění běžně, ale opravdu se tady zdržuje, stačí mít štěstí. Spatřit orly je možné zejména od podzimu do začátku hnízdní sezóny,“ popsal Heralt.
Znalci vyrážejí na obhlídky rybníků zpravidla s dalekohledy. I bez nich je ale možné spatřit zajímavé věci. Rybníky jsou atraktivní pořád, zvláště na jaře a v létě, kdy se všechno zelená. „Pohled na hladinu rybníka je uklidňující. Navíc hodně ptáků je viditelných pouhým okem,“ dodává Přemysl Heralt.
Samotné pozorovatelny jsou prakticky jediné stavby na březích rybníka, rozhodně ale nepůsobí rušivým dojmem. Jejich podobu totiž ochránci přírody volili velice pečlivě. „Pozorovatelny jsou ze dřeva, střechy z rákosu. Ten materiál se k tomu vyloženě nabízel, protože tady na Nesytu se rákos pro výrobu došků kosil ještě někdy v polovině 60. let,“ vysvětlil Heralt.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Podruhé neuspěly. České dráhy zůstanou v kauze pádu lanovky na Ještěd mezi obviněnými, rozhodl žalobce
-
‚Nespolupracovala a měnila výpovědi.‘ Proč soud poslal úřednici z NKÚ na 16 let za mříže?
-
Brzdění na ,pizzu‘, lyže a bobování. Horoměřické děti vyrážejí do hor, naučí se sportu i samostatnosti
-
‚Jsme stabilní, máme společný tým.‘ V Praze začal volební sněm ANO, pozici předsedy obhájí Babiš













