Projednání případu záplav v Brodku u Přerova znovu zmařila omluva obžalovaného

11. červen 2024 19:20

Projednání případu záplav z října 2020 v Brodku u Přerova, které postihly sedm desítek nemovitostí a způsobily škodu za 14 milionů korun, v úterý u přerovského soudu opět zmařila omluva obžalovaného kvůli zdravotním důvodům. Soudní úřednice ji senátu doručila těsně před zahájením líčení.

Pět zmocněnců trvalo na projednání případu a hodlají podat podnět na Českou lékařskou komoru. Soud případ odložil na středu. Na Jana Filáka a jeho společnost podal žalobce obžalobu z obecného ohrožení z nedbalosti, záplavy podle něj způsobil zavřeným stavidlem na jezu.

Vzhledem k právní kvalifikaci nelze konat hlavní líčení v nepřítomnosti obžalovaného Jana Filáka. Nicméně omluvu doručenou bezprostředně před zahájením líčení soud považuje za nedůvodnou,“ uvedla předsedkyně soudu Karolína Hoderová. Jednání přeložila na středu, nicméně obhájce znovu avizoval, že lékaři přítomnost u soudu nedoporučují. Přítomnost obžalovaného u soudu vyžaduje i žalobce.

Podle starosty Brodku u Přerova rozvodněná Olešnice nemusela desítky domů vůbec zaplavit

Případ již nařídil soud v únoru a v květnu. Omluvy doručené bezprostředně před zahájením jednání kritizovala i pětice zmocněnců, která u soudu zastupuje stovku poškozených. Je to již třetí omluva, která je nedůvodná. Posledně jsem zaslal soudu videonahrávku, ze které bylo zřejmé, že pan Filák je naprosto v pořádku,“ podotkl zmocněnec Michal Krčma. Doplnil, že zvažuje kvůli omluvám podání podnětu České lékařské komoře.

Podle obhájce Miloslava Jančíka nejde o obstrukční jednání. Jeho klient podstoupil před půl rokem transplantaci dvou orgánů a nyní je v rekonvalescenci. Obžalovaný má své zdravotní problémy,“ uvedl Jančík. Doplnil, že kdyby soud vzal v potaz jeho lékařskou zprávu, nemusel by již jednání třikrát odvolávat.

K jednání dorazilo několik poškozených, odročení jednání nesli nelibě. Byla mezi nimi například i třiaosmdesátiletá Bohuslava Marková, ta poukázala na to, že má za sebou už dva infarkty.

Pro mě záplavy byly hrozné, barák mám soustavně promočený, zedníci mně jej museli celý osekat a nahodit, stále jsou tam dodělávky.
Bohuslava Marková, poškozená záplavami

Přesto tady jsem, protože jsem jej chtěla vidět a slyšet. Pro mě záplavy byly hrozné, barák mám soustavně promočený, zedníci mně jej museli celý osekat a nahodit, stále jsou tam dodělávky. Veškerý nábytek jsme museli nechat odvézt, v domě jsme měli metr vody,“ řekla ČTK seniorka. Pan Filák je srab, který se nedokáže postavit svému pochybení. Místo toho, aby přišel, řekl omlouvám se, stalo se, se jednání potřetí odročuje. Neskutečné,“ řekl ČTK obyvatel obce Pavel Král.

Záplavy obyvatele Brodku u Přerova, kde žije zhruba 1900 lidí, postihly 14. října 2020. Voda poničila majetek v sedmi desítkách nemovitostí. Policisté po záplavách začali prověřovat, zda někdo nezanedbal povinnosti vyplývající z provozního řádu stavidla na jezu u mlýna Kaláb na Olešnici. Při vydatných deštích zůstalo podle policistů v osudný den stavidlo uzavřené.

Jedná u přerovského okresního soudu bylo sice zahájeno, po chvíli ale přerušeno

Žaloba byla podána na společnost Filák reality, která je majitelem vodního díla, a na jejího jednatele Jana Filáka. Zanedbali své povinnosti, nedodrželi ustanovení podle vodního zákona a v důsledku toho došlo k vybřežení toku Olešnice mimo koryto a k částečnému zaplavení obce. Majetková újma dosahuje téměř 14 milionů korun,“ řekl ČTK žalobce David Pivoda. Sazba za obecné ohrožení z nedbalosti je dva až osm let.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Zdroj: ČTK

Spustit audio

Související